Zmarł sir Clive Sinclair, twórca komputera ZX Spectrum

opublikowano: 17-09-2021, 05:47

Sir Clive Sinclair, brytyjski wynalazca, którego komputer przyczynił się do wzrostu popularności tego rodzaju urządzeń w domach zwykłych ludzi, zmarł w Londynie w wieku 81 lat.

Sinclair, który stworzył również kalkulator kieszonkowy, niemal do końca pracował nad nowymi wynalazkami, poinformował jego córka Belinda Sinclair.

ZX Spectrum, który sprzedał się w milionach egzemplarzy, zrewolucjonizował rynek, bo jego relatywnie niska cena pozwoliła spopularyzować komputery wśród szerokich mas. Co ciekawe, w 2013 roku Sinclair przyznał, że sam nie używa komputera.

- Nie lubię się rozpraszać – wyjaśniał.

W latach 80. XX wieku Sinclair próbował popularyzować auta elektryczne, ale oferowany przez niego samochód C5 okazał się porażką. Miał mały zasięg, osiągał niewielką prędkość i nie był w stanie wjechać na większe wzniesienia. Sinclair znalazł się z jego powodu w poważnych tarapatach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, BBC

Polecane