Zmarła jedna z ikon amerykańskich mediów

W niedzielę 15 czerwca, w wieku 82 lat zmarł Casey Kasem, znana osobowość amerykańskiego radia, który przez około cztery dziesięciolecia prowadził listę muzycznych przebojów, informuje Bloomberg.

Kemal Amin "Casey" Kasem urodził się 27 kwietnia 1932 roku w Detroit. Oboje rodzice byli libańskiego pochodzenia, a jego ojciec prowadził sklep spożywczy. Jako chłopiec marzył o zostaniu piłkarzem. Zamiast tego, zajął się tematyką sportową zostając członkiem klubu radiowego na Northwestern High School w Detroit.

Był współtwórcą słynnej listy „American Top 40”, programu muzycznego, w którym prezentowano najpopularniejsze single, ciekawostki branżowe i dedykacje dla i od słuchaczy. Kasem rozwijał ten format jako disc jockey od lat 60-tych minionego wieku.

Był gospodarzem programu od 1970 do 1988 r. a potem od 1998 do 2004 r. Każdą emisję kończył legendarnym już  powiedzeniem „Keep your feet on the ground and keep reaching for the stars”. Przerwa w prowadzeniu listy wynikała ze sporu płacowego, w tym czasie Kasem pracował w konkurencyjnych programach.

Swój ślad pozostawił też w telewizji. Jego głos wykorzystany został m.in.  do dubbingowania postaci Norville „Shaggy’ego” Regersa w animowanym serialu „ScoobyoDoo”. Zagrał też w filmie pełnometrażowym "New York, New York" w reżyserii Martina Scorsese.  Uczestniczył także w spektaklach radiowych.

W 2007 r. u Kasema zdiagnozowano chorobę Parkinsona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Zmarła jedna z ikon amerykańskich mediów