Zmiany muszą być spójne

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 29-06-2007, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza apeluje do rządu o przygotowanie spójnego projektu regulacji prawnych, które będą realizować politykę rodzinną, nie tworząc przy tym dodatkowych obciążeń dla pracodawców. Projekt nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw zawiera kilka interesujących rozwiązań, które wymagają jednak doprecyzowania.

Propozycją, która powinna ułatwić wznawianie zatrudnienia osobom powracającym z urlopów macierzyńskich, jest zwolnienie pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Naszym zdaniem, wymiar urlopów macierzyńskich powinien jednak pozostać na obecnym poziomie. W dobrym kierunku zmierzają zmiany proponowane w uregulowaniach dotyczących zakładowych funduszy świadczeń. Według przedsiębiorców, należy rozważyć likwidację takich funduszy, co wiązałoby się z przekazaniem części kwot pieniężnych na podwyżki wynagrodzeń.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą z pewnością pozytywnie przyjmą projekt umożliwiający czasowe zaprzestanie jej prowadzenia na okres sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Możliwość zaprzestania (zawieszenia?) powinna dotyczyć tylko tych przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Na poparcie zasługują również propozycje zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu