Zmiany w IT dla nowych urlopów

opublikowano: 05-06-2013, 00:00

Niedługo znów trzeba będzie zmieniać oprogramowania w firmach. Tym razem nie z powodu zmian podatkowych, ale kodeksu pracy.

Zapowiadane zmiany w prawie pracy wymuszą zmiany w prowadzeniu ewidencji kadr i rozliczeniach płac. Pracodawcy oraz przedsiębiorcy zajmujący się kadrową obsługą firm będą musieli dostosować oprogramowanie do zapowiadanych nowych praw rodzicielskich pracowników. Jak już pisaliśmy, rząd chce w tym roku wprowadzić nową kategorię urlopu rodzicielskiego. Nowy też będzie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zmian w oprogramowaniu nie będzie mało. Jeden z ich dostawców, firma Sage, zwraca uwagę, że system musi umożliwić przede wszystkim zarejestrowanie nowej kategorii urlopu oraz okresu jego trwania, a także przewidywać tryb łączenia go z pracą, co wynika z zapowiedzi zmian kodeksu pracy. W takim przypadku świadczenie pracy nie może przekroczyć wymiaru pół etatu. Program musi też być przystosowany do zmian w wyliczaniu zasiłków należnych pracownikom, nie tylko rodzicielskiego, oraz dawać możliwość obliczenia wyrównania wypłaconych świadczeń w przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

— Przy okazji wejścia w życie nowych przepisów należy się spodziewać, że pojawią się zmiany w drukach ZUS oraz konieczność wprowadzania zmian w obszarze integracji z Płatnikiem — podkreśla Renata Kotecka, analityk biznesowy IT w Sage. Resort pracy chce, aby projektowane zmiany kodeksu weszły w życie jeszcze w tym roku. Systemy kadrowo-płacowe trzeba będzie szybko dostosować do nowych uprawnień. Według projektu, mogą one objąć matki, które urodziły w styczniu tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane