Zmiany w OFE z przeszkodami

Zamiana funduszy emerytalnych w inwestycyjne wymaga czasu i licznych zmian w prawie. Kluczowe jest bezpieczeństwo oszczędności

To nie stanie się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tym bardziej że rząd szykuje dla naszych oszczędności w OFE prawdziwą rewolucję — 25 proc. trafi pod skrzydła państwa, do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostała część na indywidualne konta emerytalne (IKE). Same OFE zaś znikną z krajobrazu rynku kapitałowego nad Wisłą. — PTE, które zarządzały OFE, zaczęłyby funkcjonować na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i przekształciły się w TFI, a OFE w fundusze inwestycyjne — wyjaśniał plany Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który ma pomnażać jedną czwartą emerytalnych zaskórniaków. Eksperci podkreślają, że metamorfoza OFE to nie tylko operacja finansowa, ale też skomplikowany proces prawny, w którym rządzący natrafią na wiele przeszkód.

Diabeł tkwi w szczegółach

PTE i TFI działają na mocy odrębnego prawa, więc zmiany ustawowe przy wygaszaniu OFE będą niezbędne. Zdaniem prawników, PTE będą potrzebowały długiego vacatio legis, żeby przygotować się do nowej rzeczywistości.

— PTE mają bardziej restrykcyjne wymogi co do jakości i wysokości kapitałów własnych, ale z uwagi na ograniczony zakres działalności tworzą i zarządzają tylko jednym otwartym funduszem emerytalnym. Wachlarz regulacji wewnętrznych w TFI jest znacznie większy. Ponadto TFI są nastawione na generowanie zysku dla akcjonariuszy, zaś PTE nie. Przy zmianie przedmiotu działalności PTE ustawodawca musiałby zatem w pierwszej kolejności zobowiązać je do zmian w strukturze organizacyjnej i dopiero po określonym czasie dopuścić ich działalność jako TFI — uważa Rafał Wojciechowski, adwokat, dyrektor działu prawa rynku kapitałowego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Z unijnych regulacji wynika też, że nie ma co marzyć o stworzeniu hybrydy PTE i TFI, co przyspieszyłoby zmiany.

— Zanim więc towarzystwa emerytalne zaczną działać jako TFI, czeka je długa droga przekształceń — podkreśla Rafał Wojciechowski. Łatwiej będzie tym PTE, które działają w ramach grup kapitałowych mających TFI. Proces przekształceń może być prosty i polegać na wchłonięciu towarzystw emerytalnych. Pozostali muszą się liczyć z kosztami.

Inwestycje w emeryturę

Zdaniem ekspertów, o wiele prostsza będzie transformacja OFE w fundusze inwestycyjne pod względem prawnym. Chociaż także tutaj resort rozwoju stanie przed kilkoma trudnymi wyborami.

— OFE to rodzaj funduszu o charakterystycznym celu inwestycyjnym i dedykowanym charakterze uczestników. Zmiana formy prawnej nie powinna wiązać się z turbulencjami po stronie sposobu zarządzania aktywami i wpłynąć na jego ciągłość. Z punktu widzenia zarządzającego mogłaby mieć charakter techniczny — mówi Rafał Wojciechowski.

To jednak rodzi pytanie o sposób umarzania lub ewentualnego obrotu jednostkami uczestnictwa w takim funduszu. Według ekspertów, w nowych podmiotach zarządzających kluczowe powinno być zachowanie bezpieczeństwa pieniędzy na emerytury.

— Dzisiejsze fundusze są nastawione na cel inwestycyjny i swobodną decyzję uczestnika co do wyjścia z inwestycji — podkreśla prawnik, zwracając uwagę na główny problem, przed którym stanie rząd, projektując zmiany w systemie emerytalnym — to połączenie charakterystycznej dla systemu OFE funkcji zabezpieczającej z funkcją inwestycyjną TFI.

— Wdrożone do polskiego porządku prawnego od początku czerwca zmiany wynikające z ustawodawstwa unijnego dają ustawodawcy małe pole manewru w kształtowaniu nowej struktury prawnej lub przekształceniu OFE w TFI — przypomina Rafał Wojciechowski.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 5.07.2016 r.

KAPITAŁ NA EMERYTURĘ: W poszukiwaniu kapitału na rozwój wicepremier Mateusz Morawiecki zamierza mocno postawić na budowę krajowych oszczędności. Chce nakłonić Kowalskiego do dobrowolnego odkładania na emeryturę, a jego szefa, żeby dołożył mu trzy grosze w zamian za ulgę podatkową. Najwięcej emocji budzą jednak zmiany, które szykowane są dla OFE, gdzie na wypłatę emerytur wciąż jest 140 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zmiany w OFE z przeszkodami