Zmiany w PIT – jaka lokata, taki podatek

26-06-2014, 00:00

Według fiskusa zmiana zasad opodatkowania lokat przy kontach firmowych uprości rozliczenia. Zdaniem bankowców, przeciwnie — utrudni je.

Szykują się zmiany w płaceniu podatków od oszczędności związanych z rachunkami bankowymi prowadzonymi przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Sejm ma dziś nad nimi głosować. Potem zajmie się nimi Senat.

fot. Grzegorz Kawecki
Zobacz więcej

fot. Grzegorz Kawecki

Zmiany zapowiada projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób prawnych (CIT) oraz od osób fizycznych (PIT). Nowela ma przesądzić jednoznacznie, że przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od pieniędzy na rachunkach rozliczeniowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-rozliczeniowych (SKOK) prowadzonych w związku z taką działalnością. W takim przypadku przedsiębiorca rozlicza PIT bez pośrednictwa banku, jak każdy dochód firmy, czyli według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.) albo 19-procentowym podatkiem liniowym.

W ustawie o PIT pojawi się też stwierdzenie, że do przychodów z działalności będą zaliczane odsetki od lokat terminowych tworzonych na rachunkach firmowych. Nie będą tak jednak traktowane odsetki od lokat tworzonych przy takich rachunkach. Wtedy będą to przychody z kapitałów pieniężnych, czyli objęte zryczałtowanym 19-procentowym PIT (tzw. podatkiem Belki). To zobowiązuje bank, jako płatnika, do poboru podatku i jego odprowadzenia do urzędu skarbowego. Nowe rozwiązania powinny rozwiać wątpliwości przedsiębiorców i banków, jak rozliczać PIT od odsetek od wspomnianych lokat — uważa resort finansów.

Przedstawiciele biznesu i sektora bankowego nie są co do tego przekonani.

— Zmiany te będą oznaczać rewolucję dla banków, SKOK-ów i utrudnienia dla prowadzących działalność gospodarczą. Sposób opodatkowania lokat ma zależeć od technicznego sposobu ich utworzenia, tj. czy będzie to depozyt z własnym numerem NRB, a zatem wolnym od podatku Belki, czy nie — wyjaśnia Janusz Błaszczuk, dyrektor Departamentu Podatkowego Deutsche Bank Polska.

W jego ocenie to wymaga zmian w systemach operacyjnych, zebrania danych od klientów na temat ich wspólników (np. formy prawnej), bo w spółkach osobowych to oni są podatnikami. Wreszcie opodatkowanie odsetek od lokat nietworzonych pod numerem NRB rachunku rozliczeniowego będzie skomplikowane, bo zależne m.in. od udziałów w zysku wspólników. Pracy przybędzie też biurom rachunkowym, dla których jest istotne, jak zakładano lokaty obsługiwanym przez nie firmom.

— Co ciekawe, ta sama lokata, np. tygodniowa, w jednym banku może podlegać podatkowi od kapitałów pieniężnych, a w innym nie — zwraca uwagę Janusz Błaszczuk.

Wyjaśnia, że bank może mieć wdrożoną funkcjonalność polegającą na tym, że np. wszystkie lokaty terminowe będą tworzone w ramach rachunku rozliczeniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zmiany w PIT – jaka lokata, taki podatek