Zmiany w PIT – jaka lokata, taki podatek

opublikowano: 26-06-2014, 00:00

Według fiskusa zmiana zasad opodatkowania lokat przy kontach firmowych uprości rozliczenia. Zdaniem bankowców, przeciwnie — utrudni je.

Szykują się zmiany w płaceniu podatków od oszczędności związanych z rachunkami bankowymi prowadzonymi przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Sejm ma dziś nad nimi głosować. Potem zajmie się nimi Senat.

Zobacz więcej

fot. Grzegorz Kawecki

Zmiany zapowiada projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób prawnych (CIT) oraz od osób fizycznych (PIT). Nowela ma przesądzić jednoznacznie, że przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od pieniędzy na rachunkach rozliczeniowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-rozliczeniowych (SKOK) prowadzonych w związku z taką działalnością. W takim przypadku przedsiębiorca rozlicza PIT bez pośrednictwa banku, jak każdy dochód firmy, czyli według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.) albo 19-procentowym podatkiem liniowym.

W ustawie o PIT pojawi się też stwierdzenie, że do przychodów z działalności będą zaliczane odsetki od lokat terminowych tworzonych na rachunkach firmowych. Nie będą tak jednak traktowane odsetki od lokat tworzonych przy takich rachunkach. Wtedy będą to przychody z kapitałów pieniężnych, czyli objęte zryczałtowanym 19-procentowym PIT (tzw. podatkiem Belki). To zobowiązuje bank, jako płatnika, do poboru podatku i jego odprowadzenia do urzędu skarbowego. Nowe rozwiązania powinny rozwiać wątpliwości przedsiębiorców i banków, jak rozliczać PIT od odsetek od wspomnianych lokat — uważa resort finansów.

Przedstawiciele biznesu i sektora bankowego nie są co do tego przekonani.

— Zmiany te będą oznaczać rewolucję dla banków, SKOK-ów i utrudnienia dla prowadzących działalność gospodarczą. Sposób opodatkowania lokat ma zależeć od technicznego sposobu ich utworzenia, tj. czy będzie to depozyt z własnym numerem NRB, a zatem wolnym od podatku Belki, czy nie — wyjaśnia Janusz Błaszczuk, dyrektor Departamentu Podatkowego Deutsche Bank Polska.

W jego ocenie to wymaga zmian w systemach operacyjnych, zebrania danych od klientów na temat ich wspólników (np. formy prawnej), bo w spółkach osobowych to oni są podatnikami. Wreszcie opodatkowanie odsetek od lokat nietworzonych pod numerem NRB rachunku rozliczeniowego będzie skomplikowane, bo zależne m.in. od udziałów w zysku wspólników. Pracy przybędzie też biurom rachunkowym, dla których jest istotne, jak zakładano lokaty obsługiwanym przez nie firmom.

— Co ciekawe, ta sama lokata, np. tygodniowa, w jednym banku może podlegać podatkowi od kapitałów pieniężnych, a w innym nie — zwraca uwagę Janusz Błaszczuk.

Wyjaśnia, że bank może mieć wdrożoną funkcjonalność polegającą na tym, że np. wszystkie lokaty terminowe będą tworzone w ramach rachunku rozliczeniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zmiany w PIT – jaka lokata, taki podatek