Zmiany w programie gwarancji

opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Dzisiaj wchodzą w życie zmiany przepisów UE dotyczących udzielania pomocy publicznej de minimis z programu gwarancji de minimis.

BGK informuje, że dostosował program gwarancji de minimis do przepisów unijnych. Najważniejsze zmiany to nowy sposób obliczania ekwiwalentu dotacji brutto dla gwarancji, który oprócz jej wartości weźmie pod uwagę również okres jej obowiązywania, co przy kredytach obrotowych udzielanych na stosunkowo krótki okres (do 27 miesięcy) będzie korzystniejsze dla przedsiębiorców i pozwoli im na uzyskanie znacznie wyższego finansowania.

Ponadto do korzystania z pomocy de minimis dopuszczono firmy działające w sektorze węglowym, a podmiotów prowadzących działalność w sektorze drogowego transportu pasażerskiego nie będzie już obowiązywał zmniejszony limit pomocy do 100 tys. EUR.

Ponadto na kredytobiorcę zostały przeniesione korzyści wynikające z przyjęcia przez bank kredytujący zabezpieczenia w formie gwarancji, co powinno wpłynąć na ustalenie korzystniejszych warunków kredytowania dla przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zmiany w programie gwarancji