Zmienność powraca

Bartosz Sawicki
opublikowano: 16-08-2012, 00:00

WALUTY

Indeks VIX, uważany za jedną z najlepszych miar apetytu inwestorów na ryzyko, obliczany na podstawie opcji na indeks S&P 500 w ostatnich tygodniach bardzo mocno zniżkował. Tradycyjnie szło to w parze przede wszystkim ze wzrostami na Wall Street, ale także z umocnieniem walut emerging markets. W tej grupie polski złoty, węgierski forint, meksykańskie peso oraz południowoafrykański rand wykazują najsilniejsza korelację z opcyjnym wskaźnikiem. Jednak VIX dotarł do wsparcia wyznaczanego przez linię poprowadzoną przez minima z ostatnich kilku lat, od której wielokrotnie zdecydowanie się odbijał. Sugeruje to, że miejsce wakacyjnego spokoju, który zagościł w ostatnich kilkunastu dniach na rynkach i któremu sprzyjała niska aktywność medialna prominentnych decydentów, już niebawem znów zajmie wysoka zmienność. Przejawiać się to będzie spadkami indeksów oraz osłabieniem złotego i innych walut gospodarek wschodzących.

Jednym z czynników potęgujących spadki USD/PLN i EUR/ PLN był także napływ kapitału na rynek obligacji skarbowych po obniżeniu przez Europejski Bank Centralny stopy depozytowej do zera. Po redukcji stóp procentowych w lipcu ich wartość spadła skokowo mniej więcej o 500 mld EUR, a część tego kapitału trafiła do Polski i przybrała formę inwestycji portfelowych. Jednak premia za ryzyko inwestycji w rodzime obligacje skarbowe spadła tak mocno, że pozytywny dla siły polskiej waluty napływ kapitału na rynek długu musiał wyhamować. W rezultacie potwierdza się sezonowość obserwowana w poprzednim dziesięcioleciu: po umocnieniu w lipcu złoty umiarkowanie traci na wartości w sierpniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy