ZMorph skaluje się w 3D

opublikowano: 26-03-2020, 22:00

Spółka z Wrocławia pozyskała właśnie od inwestorów kapitał i szykuje się do kolejnej emisji i akwizycji.

ZMorph, producent drukarek 3D m.in. do zastosowań profesjonalnych, zakończył emisję akcji — pozyskał 5 mln zł od Warsaw Equity Group oraz mniejszych akcjonariuszy. Aktywna od 2013 r. na rynku spółka (od półtora roku jako spółka akcyjna) planuje intensywny rozwój. Teraz postawi na pracę nad dwoma nowymi modami drukarek, chce też zwiększyć zatrudnienie (obecnie jest to blisko 50 osób). Myśli ponadto o kolejnej akwizycji, choć nie będzie to już bezpośredni rynkowy rywal, jak w przypadku ubiegłorocznego przejęcia 3D Printers, ale podmiot działający na skraju sektora. Plan będzie mógł zostać realizowany po kolejnej emisji, planowanej na połowę 2020 r. W 2019 r. spółka wypracowała około 7 mln zł przychodów ze sprzedaży pierwszego urządzenia — ZMorph VX. Dzięki wymiennym głowicom umożliwia on dodatkowo obróbkę skrawaniem CNC czy wykonanie graweru laserem.

Strategia:
Strategia:
Finansowanie od Warsaw Equity Group umożliwia nam pracę nad kolejnymi produktami. Premierę nowej drukarki planujemy na listopad 2020 r. - mówi Maciej Nawrocki, prezes ZMorph.

— Nie jest to drukarka skierowana do szerokiego rynku odbiorów, ale do profesjonalistów potrzebującychdodatkowych funkcjonalności. Skala naszej sprzedaży nie jest więc duża — wyjaśnia Maciej Nawrocki, prezes spółki.

Kolejny produkt — ZMorph 3.0, dwugłowicowa drukarka o dużej powierzchni roboczej — będzie nadal kierowany do użytkowników profesjonalnych i przemysłowych, jednak ze względu na inną kombinację funkcjonalności będzie wypuszczona na szerszy rynek zbytu. Obecnie w przygotowaniach jest również model ZMorph LCD, czyli „drukarka pracująca w technologii żywicowej, skierowana przede wszystkim do rynku dentystycznego”. Sprzedaż pierwszego modelu drukarki realizowana była dotychczas głównie za granicą — w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej. Udział polskiego rynku stanowi tylko 5 proc. Poza krajem firma działa za pośrednictwem dystrybutorów: m.in. Matterhackers oraz Profound3D w USA, 3D Prima w Szwecji czy Brainary w Australii i Nowej Zelandii.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— ZMorph tworzy zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w druku 3D, a jego rozwiązania i kompetencje pozwalają myśleć o dalszej ekspansji i wzroście skali — twierdzi Adam Markiel, dyrektor ds. inwestycji w Warsaw Equity Group.

OKIEM PRAKTYKA

Zatrzymany druk

MATEUSZ SIDOROWICZ, dyrektor marketingu, 3DGence

Polska jest dużym skupiskiem producentów drukarek 3D, co wyróżnia ją na tle świata. Firm z branży jest nawet kilkanaście, a na niektórych europejskich rynkach działają jedynie pojedyncze podmioty. Sęk w tym, że są to firmy aktywne głównie lokalnie, a nie międzynarodowo. Chodzi natomiast o firmy młode, nieposiadające dużego doświadczenia biznesowego oraz finansów potrzebnych do ekspansji zagranicznej. Polskich producentów docierających z produktami poza kraj jest więc niewielu. Z powodu pandemii koronawirusa ruch w branży znacząco się ograniczył. Firmy, które na co dzień korzystają z druku 3D, czasowo zamknęły lub ograniczyły aktywność. Dotyczy to zwłaszcza Włoch, Francji, Hiszpanii i Niemiec. Na pewno wpłynie to na sprzedaż w całej branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane