ZMP: Koszt likwidacji gimnazjów to 985 mln zł

DI
opublikowano: 12-12-2016, 17:59

Wygaszenie gimnazjów pochłonie w 2017 r. 445 mln zł, a w następnym roku kolejne 540 mln zł - szacuje Związek Miast Polskich (ZMP).

Te środki nie trafią do szkół "za uczniem" - pisze w oficjalnym oświadczeniu na swoich stronach internetowych ZMP. Z wyliczeń związku wynika, że łącznie na likwidację gminy będą musiały wydać 985 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat.

ZNP odniósł się do założeń związanych z finansowaniem reformy, które przygotowało MEN. Resort zakłada, że koszty reformy oświaty pokryje m.in. subwencja ogólna, którą rząd przekazuje gminom na każdego ucznia w szkole. Od przyszłego roku będzie ona większa niż dotychczas.

"Pierwszym kosztem, który nie został uwzględniony w planach MEN, to koszt wygaszania gimnazjów. Obliczyliśmy, że te koszty, na których poniesienie środki nie trafią do konkretnych szkół „za uczniem” wyniosą: w pierwszym roku wygaszania – 445 mln zł,  w drugim roku wygaszania – 540 mln zł" - pisze ZMP w oświadczeniu. 

Koszty wygaszania - zdaniem ZMP - polegają na tym, że szkoła otrzyma w I roku wygaszania (brak naboru do klasy I) środki tylko na dwa roczniki, a w drugim - tylko na jeden rocznik. Tymczasem koszty stałe będą niezmniejszone, a koszty osobowe nie zmniejszą się proporcjonalnie do spadku liczby uczniów, ponieważ zostają przedmioty nauczania i ich nauczyciele.

Ustawa wprowadzającą na nowo w polskim systemie edukacji 8-klasową podstawówkę i likwidującą gimnazja, którą projektuje Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), ma ma być glosowana w Sejmie już w grudniu. Zmiany, które w dużej mierze oprócz nauczycieli, rodziców i uczniów, dotyczą samorządów, odpowiedzialnych za organizację szkół na swoim terenie, mają wejść w życie już od nowego roku. Oznacza to, że od września przyszłego roku rocznie się wygaszenie gimnazjów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / ZMP: Koszt likwidacji gimnazjów to 985 mln zł