Czytasz dzięki

Znaczenie ma dźwięk alarmu, nie melodia

opublikowano: 06-02-2020, 22:00

Tradycyjny budzik czy melodia w smartfonie?

Okazuje się, że ton dźwięku, który budzi cię rano, może wpływać na twoje samopoczucie przez resztę dnia — tak twierdzą australijscy naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) na Uniwersytecie Melbourne.

— Jeśli nie wybudzisz się ze snu w prawidłowy sposób, twoja praca w ciągu dnia może być zakłócana nawet przez cztery godziny, a to wiąże się ze skłonnością do ulegania poważnym wypadkom — mówi Stuart McFarlane z RMIT.

W badaniu wzięło udział 50 osób, które monitorowały swoje poczucie ospałości po przebudzeniu i w ciągu dnia, a potem relacjonowały to w specjalnych ankietach. Były tam również pytania o typ budzika. Okazało się, że dźwięk alarmu ma znaczenie, rodzaj melodii już nie. Ludzie, których budziły bardziej melodyjne dźwięki, deklarowali większą czujność o poranku, podczas gdy ci, których alarmy miały ostre dźwięki, np. przerywane sygnały dźwiękowe, czuli się bardziej rozgoryczeni po przebudzeniu i mieli ochotę wrócić do łóżka.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane