Znów rosną zyski chińskich banków

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-03-2021, 12:19

Dwa największe z pięciu czołowych chińskich banków pochwaliły się wzrostem rentowności w minionym kwartale, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Wyniki netto Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) oraz Bank of Communications (BoCom) odnotowały w czwartym kwartale 2020 r. sięgający ponad 40 proc. wzrost.

W ich przypadku był to pierwsza dodatnia zmiana od trzech kwartałów.

Pierwsza z wymienionych instytucji odnotowała 44,2-proc. dynamikę, zaś zysk drugiej podskoczył o 49 proc.

W całym 2020 r. wynik netto ICBC, największego na świecie pożyczkodawcy pod względem aktywów zwiększył się o 1,2 proc. do 315,9 mld juanów przy medianie

prognoz na poziomie 290,2 mld juanów.

Z kolei BoCom zarobił na czysto w zeszłym roku 78,3 mld juanów, co dało wzrost o 1,3 proc. W tym przypadku oczekiwano wartości rzędu 70,2 mld juanów.

Tak niskie wzrosty za cały rok były wynikiem zawiązywania przez chińskie banki wysokich rezerw związanych z ryzykiem kredytowym. Oczywiście było to robione pod presją władz, które „zachęcały” pożyczkodawców do zwiększenia akcji kredytowej dla sektorów dotkniętych pandemią.

Analitycy oczekują, że wraz z postępującym ożywieniem gospodarczym, wyniki instytucji finansowych w Państwie Środka powinny systematycznie się poprawiać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane