Zrobiło się nerwowo

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-11-2004, 00:00

Wtorkowe notowania na amerykańskich giełdach przebiegały w nerwowej atmosferze. Handlowi nie sprzyjał wzrost napięcia na rynku ropy. Sytuację ratowały nieco najnowsze doniesienia makroekonomiczne, ale nie miały one potencjału zdolnego zachęcić do większych zakupów. Indeksy poddały się podaży. Na NYMEX cena baryłki ropy naftowej zdołała na chwilę znowu przekroczyć poziom 50 USD. Zmniejszona podaż surowca z Iraku i niepewny poziom zimowych zapasów paliw w USA to impulsy o charakterze czysto prowzrostowym. Inwestorów ucieszyły dane z rynku nieruchomości. W październiku sprzedano na rynku wtórnym więcej domów niż prognozowano. To jednak wartości zdecydowanie drugorzędne.

Liderem w gronie blue chipów tworzących średnią Dow Jones były papiery AIG. Ubezpieczeniowy gigant dogadał się z amerykańskim nadzorem oraz z Departamentem Sprawiedliwości w sprawie ugody dotyczącej jego budzących wątpliwość transakcji z PNC Financial Services Group i Brightpoint. Kurs AIG wzrósł o ponad 2 proc. Równie dużym wzrostem mógł się pochwalić jedynie koncern spożywczy McDonald’s. Zwiększone zakupy akcji sieci fast-food to reakcja na wiadomość o rezygnacji jej prezesa.

Spokojniejszy charakter miały sesje w Europie. Z grona tzw. Wielkiej Trójki, spadkiem zakończyła dzień jedynie giełda we Frankfurcie. Rosły akcje koncernu Vivendi Universal po podwyższeniu przez S&P perspektyw ratingów kredytowych ze „stabilnej” do „pozytywnej”. Uzasadnieniem jest poprawa wyników. W Londynie ponad 2 proc. zyskały walory lidera branży wydobywczej — BHP Billiton. Koncern skupił więcej akcji własnych niż zapowiadał. Przeznaczono na to 1,78 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zrobiło się nerwowo