Źródło wiedzy, źródło pieniędzy

Adam Sofuł
opublikowano: 20-07-2007, 00:00

Ten rząd ma wizję — powtarzał przez ostatnie dni premier Jarosław Kaczyński. Wczoraj się okazało, że niejedną. Szef rządu nie tylko podsumowywał swoje dokonania ostatnich 365 dni, ale snuł też plany na przyszłość. A są one imponujące.

Premier po raz pierwszy oficjalnie powiedział, że celem jego rządu jest połączenie PKO BP i PZU. Plan szczególnie nie zaskakuje, bo mówi się o nim w kuluarach od lat. Ba, nie jest to nawet koncepcja Jarosława Kaczyńskiego, bo po raz pierwszy taką ewentualność rozważały rządy SLD. Można więc nawet zaryzykować twierdzenie, że w tej sprawie obecny gabinet jest rządem kontynuacji, a nie przełomu. Kilka lat temu i teraz była jedna zasadnicza przeszkoda w realizacji tego zamiaru — nierozwiązany konflikt o PZU z Eureko. Szef rządu nie ujawnił wczoraj, jak zamierza tę przeszkodę usunąć. A szkoda, bo byłaby to z pewnością bardzo interesująca koncepcja.

Nie tylko finanse zaprzątają jednak myśli premiera: rozważa on również utworzenie państwowego uniwersytetu, na którym nie panowałby „intelektualny terror poprawności”. Innymi słowy, byłaby to uczelnia kształcąca przyszłą elitę IV RP. I byłaby to elita z prawdziwego zdarzenia, a nie jakieś wykształciuchy.

Narodowa grupa finansowa ma być motorem dla gospodarki IV Rzeczypospolitej, kuźnia elit ma tchnąć w nią ducha. I tylko wciąż nie wiadomo, kiedy ta wyśniona IV RP powstanie. I co tak właściwie zrobić z tym, co zostało po III RP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu