Zrównoważony rozwój to nie slogan

Komentarz parntera Paweł Sapek Senior Vice President, Regional Head Prologis na region Europy Środkowej
opublikowano: 25-11-2020, 16:46

Nieruchomości logistyczne uważane były dotąd za brzydkie kaczątko na rynku nieruchomości. Teraz nasz sektor powinien wykorzystać okazję, jaką niesie ze sobą kształtujący się pozytywnie popyt i w jeszcze większym stopniu inwestować w zrównoważone technologie, aby stać się — używając sformułowania John Elkingtona — zielonym łabędziem w branży.

Co więcej, ekologiczne rozwiązania to nie dodatkowy koszt ale korzystna inwestycja, która znajduje odzwierciedlenie także w wycenach.

Jako pionier ekologicznego budownictwa przemysłowego znamy wartość zrównoważonych rozwiązań, dlatego wdrażamy je na całym świecie — z korzyścią dla klientów i środowiska. Od lat staramy się udowadniać, że zrównoważony rozwój w DNA naszej marki to nie slogan, więc inwestujemy przede wszystkim w te rozwiązania, które mają największe znaczenie w redukowaniu wpływu na środowisko branży, w której działamy. Zielone, ekologiczne centra logistyczne to podstawa, ale wykraczamy też poza ściany i dachy magazynów wspierając działania naprawcze w szerszej perspektywie — przykładem jest rozszerzenie na całą Europę naszego programu ograniczania śladu węglowego w pełnym cyklu życia budynku.

Europa jest dla nas ważnym rynkiem pozwalającym utrzymać nam status lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju, co uwzględniamy także przy tworzeniu regionalnej oferty. Dlatego w ostatnim czasie uruchomiliśmy program PARKLife, w ramach którego klienci i ich pracownicy mogą korzystać z szeregu udogodnień na terenie naszych obiektów. Są wśród nich boiska sportowe, ścieżki rowerowe, plenerowe siłownie oraz zielone tereny do wypoczynku. Zdrowy tryb życia powinien łączyć się z wrażliwością środowiskową, dlatego ważną częścią PARKLife jest promowanie niskoemisyjnego transportu. W tym celu zapewniliśmy wiaty rowerowe, stacje ładowania samochodów elektrycznych, a tam gdzie jest to tylko możliwe — organizujemy przystanki autobusowe w bezpośrednim sąsiedztwie magazynów. Co roku idziemy o krok dalej — dla naszych klientów w Parkach Prologis na terenie całej Polski zamówiliśmy na 2021 r. certyfikowaną energię od Tauron. Dzięki temu nie tylko aktywnie przyczynimy się do popularyzowania energii odnawialnej w naszym kraju, ale także w jeszcze większym zakresie odpowiemy na potrzeby klientów, który coraz częściej są zainteresowani zakupem energii pochodzącej z OZE. Sami także wytwarzamy zieloną energię — w Europie już 108 naszych klientów korzysta z systemów fotowoltaicznych, które uruchomiliśmy i za konserwację których odpowiadamy. Pierwszą farmę solarną zainstalowaliśmy w tym roku także w Polsce — w Prologis Park Wrocław V.

Zielone inwestycje zapewniają naszym klientom przewagę konkurencyjną i realne oszczędności, a nam pozwalają wejść na rynek zielonych obligacji. I chociaż nie jest to rzecz jasna główny powód naszych działań w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego, to na pewno jest to dodatkowa korzyść, o której warto informować inwestorów. W tym celu promujemy raportowanie niefinansowe, od 14 lat przedstawiając osiągnięte przez nas cele ESG, co pozwala na obiektywną i wymierną ocenę pozytywnego wpływu biznesowego i inwestycji środowiskowych Prologis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polecane