Czytasz dzięki

Zrzutka.pl z licencją KNF

opublikowano: 24-10-2019, 17:22

Portal crowdfundingowy dostał zezwolenie od nadzoru. To oznacza nowe możliwości, m.in. szansę wyjścia za granicę.

Platformy  crowdfundingowe i fundraisingowe są coraz popularniejsze. Ponad 141,6 mln zł - taka kwota przepłynęła do tej pory przez stronę Zrzutka.pl, której twórcy sami określą ją jako „mix platform typu Kickstarter i Indiegogo z PayPalem”. Użytkownicy platformy (300 tys. zarejestrowanych) mogą organizować samodzielne zbiórki pieniężne na dowolny cel - leczenie, założenie start-upu technologicznego, ratowanie przyrody czy nakręcenie filmu. Portal nie pobiera od nich prowizji - utrzymuje się z dobrowolnych wpłat. Od października Zrzutka.pl działa na mocy licencji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

„KNF poinformowała nas o wydaniu zezwolenia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej dla firmy operatora portalu Zrzutka.pl” - informuje serwis.

Do tej pory portal działał bez licencji, bo pozwalało na to prawo. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o usługach płatniczych (UUP), która niedawno zaczęła obowiązywać, zaostrzyła jednak m.in. przepisy dotyczące uwierzytelnienia użytkownika (aby zainicjować płatność konieczna jest identyfikacja klienta za pomocą co najmniej dwóch niezależnych metod uwierzytelnienia, np. jednocześnie kodu SMS i hasła). Dotyczy to nie tylko banków i instytucji płatniczych, ale - w myśl znowelizowanej ustawy - także tzw. podmiotów trzecich, czyli TPP (third party provider).  Wraz z otrzymaniem licencji Zrzutka.pl otwiera nowy rozdział w swojej działalności - niedługo zadebiutuje ulepszona wersja strony.

- Interfejs został uproszczony i uporządkowany, w najbliższym czasie uruchomione zostaną przygotowane już zabezpieczenia związane z silnymi uwierzytelnieniami, analogiczne do stosowanych w bankach - mówi Tomasz Chołast, założyciel platformy.

Nowa odsłona strony to nie wszystko - w przyszłości spółka chce umożliwić użytkownikom wypłatę zrzutek z bankomatów oraz ruszyć z międzynarodową wersją serwisu.

- Takie możliwości pojawiły się dzięki otrzymaniu licencji - mówi Tomasz Chołast.

Mają się też rozszerzyć funkcjonalności strony - wspierający będą mogli realizować płatności kartą kredytową na rzecz wybranej fundacji (zrzutki pod patronatem) lub poprzez cykliczne wsparcie wybranego celu. Do tej pory płatności były realizowane poprzez przelewy internetowe i Blik.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane