ZUS zlikwiduje monopol programu 'Płatnik'

opublikowano: 2007-04-26 16:25

Najpóźniej od 21 lipca 2007 roku płatnicy składek będą mogli przekazywać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe z wykorzystaniem programów alternatywnych do programu "Płatnik" - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Rzecznik przypomniał, że obecnie przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż 5 osób mają obowiązek przesyłania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych drogą elektroniczną przy pomocy programu "Płatnik".

"Program +Płatnik+ współpracuje wyłącznie z systemem Windows, tymczasem wiele firm wykorzystuje inne systemy operacyjne, jak Linux oraz Mac" - zwrócił uwagę Przybylski.

Poinformował, że ZUS sam nie planuje tworzenia programu "Płatnik" dla innego niż Windows systemu operacyjnego, ponieważ byłoby to dla Zakładu zbyt kosztowne. Chodzi o koszty wydania i dystrybucji aplikacji oraz przygotowania i utrzymywania w ZUS bazy wsparcia technicznego dla użytkowników, np. infolinii programu.

Przybylski zapowiedział, że w celu zapewnienia spójnego działania systemów używanych w ZUS do przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych z programami innych producentów, Zakład udostępni "specyfikacje i kody" niezbędne programistom z innych firm do napisania programów alternatywnych do "Płatnika".

Ponadto "w najbliższym czasie infrastruktura techniczna Zakładu dostosowana zostanie do obsługi oprogramowania typu +Płatnik+, jednak dedykowanego dla innych systemów operacyjnych". (PAP)