Zwolnienie z VAT od zasiedlenia

opublikowano: 22-11-2017, 22:00

Zapadł ważny wyrok dla polskich podatników.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w sprawie spółki Kozuba Premium Selection przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (dygn. C-308/16). Trybunał rozpatrywał zakres zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości zabudowanych. Polskie prawo uzależnia je od tego, aby pierwsze zasiedlenie budynku nastąpiło w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. Według TSUE pierwsze zasiedlenie to nie tylko oddanie budynku do użytkowania w ramach wspomnianych czynności (czyli np. najmu czy dzierżawy), ale też jego zasiedlenie przez wykonawcę dla potrzeb firmy.

— To korzystne stanowisko. Potwierdza szerszy niż przewidziany w polskich przepisach zakres o VAT zwolnienia — zwraca uwagę Marcin Baj, starszy konsultant w Crido Taxand. Jego zdaniem, orzeczenie TSUE ma znaczenie nie tylko dla przyszłych rozliczeń podatku. Może być podstawą do wznowienia zakończonych już postępowań w tego typu sprawach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu