Zwrot akcyzy rolnikom byłby budżetową miną

Jacek Zalewski
09-09-1999, 00:00

Zwrot akcyzy rolnikom byłby budżetową miną

GRA LICZB: Zgodnie z dyrektywą UE, od 1 września 1999 r. jednostką miary paliwa w Polsce nie jest już tona, lecz 1000 litrów. Po zmianie mianownika licznik automatycznie się zmniejszył, lecz rzeczywiste obciążenie akcyzą pozostało na tym samym poziomie.

Rozpoczynając w środę 57 posiedzenie Sejmu, marszałek Płażyński skreślił z jego porządku dziennego pierwsze czytanie dwóch poselskich — autorstwa SLD oraz PSL — projektów ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego w produkcji rolnej. Uczynił to na prośbę premiera Buzka, ponieważ rząd jakoby nie zdążył określić swego stanowiska wobec projektów. Tymczasem dokładnie we wtorek po południu rządÉ właśnie je przyjął — bardzo krótkie i bardzo negatywne.

OPOZYCJA określiła ten wzorcowy przykład obiegu informacji i dokumentów między władzą wykonawczą a ustawodawczą jako paranoję i gromko zaprotestowała. Jej oburzenie nie dziwi, lecz z drugiej strony sygnatariusze obu projektów chyba sami nie wierzą w powodzenie swojej inicjatywy. Sejmowa rzeczywistość obecnej kadencji dowodzi, iż ustawy pochodzące z kręgów SLD lub PSL są najczęściej kierowane do kosza w pierwszym czytaniu.

INICJATYWA posłów SLD zaistniała 17 kwietnia, natomiast PSL — dopiero 25 czerwca. Obie różnią się szczegółami, na przykład rodzajem paliwa. Wiadomo, że rolnicy używają dwóch rodzajów oleju napędowego — gorszego, o zawartości siarki powyżej 0,2 proc. oraz lepszego, z udziałem siarki między 0,05 a 0,2 proc. Posłowie SLD wpisali do projektu ten zdrowszy, natomiast PSL-owcy — bardziej zasiarczony, za to obłożony wyższą akcyzą. W obu wersjach podstawą zwrotu pieniędzy nie są rachunki za kupione paliwo, leczÉ powierzchnia gospodarstwa. Zwrot akcyzy zacząłby obowiązywać 1 stycznia 2000 r., z tym że w pierwszym roku wypłacana byłaby tylko połowa należności. Koszty budżetowe funkcjonowania ustawy w roku przejściowym projektodawcy oszacowali nadzwyczaj skromnie, na 360-370 mln zł.

TEGOROCZNE wpływy budżetu państwa z akcyzy zaplanowano na 25,26 mld zł, zaś w ogóle z podatków pośrednich — na 77,87 mld zł, co stanowi aż 60,23 proc. wszelkich dochodów. Wykonanie tej pozycji po siedmiu miesiącach wyniosło zaledwie 52 proc., mimo, że stawki podatku akcyzowego wzrastały w tym roku aż cztery razy. W stosunku do 31 grudnia 1998 r. akcyza na paliwa — nadal traktowana jako ostatnie koło ratunkowe budżetu państwa — podniesiona została w sumie aż o 27,2 proc.

ROLNICY głośno klną, gdy na przykład dowiadują się, że rozpoczyna się właśnie zwracanie VAT obcokrajowcom. Nie rozumieją, dlaczego niektóre normy europejskie Polska wprowadza tak szybko, a inne są latami odkładane. Przecież dyrektywy UE dopuszczają możliwość całkowitego lub częściowego obniżenia stawki podatku akcyzowego obciążającego oleje mineralne, używane pod kontrolą skarbową wyłącznie w pracach rolniczych, ogrodniczych i leśnych oraz w rybactwie śródlądowym.

WEDŁUG Rady Ministrów — a wcześniej MF oraz KERM — ustawowe pomysły posłów SLD i PSL są kolejną próbą destabilizacji finansów państwa, podjętą przez lobby jednej grupy społeczno-zawodowej. Dlatego oba projekty należy bezwzględnie odrzucić, zaś do sprawy ewentualnie powrócić w ramach „kompleksowej reformy systemu rozliczeń finansowych w rolnictwie, zgodnej z rozwiązaniami UE”. Znaczy to, że zwrot rolnikom podatku akcyzowego od oleju napędowego może być realny dopiero za kilka lat, po pełnym wprowadzeniu VAT na produkty rolne, ujednoliceniu systemu opodatkowania dochodów w Polsce oraz — uwaga! — zrównaniu stawek akcyzy do poziomu minimalnej stawki obowiązującej w UE.

NASTĘPNE posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 22-24 września. Również 24 września na Wiejskiej planowany jest 100-tysięczny wiejski happening, którego organizatorzy zamierzają zaakcentować tezę, iż Polska wchodząc do Unii Europejskiej nie będzie już miała rolnictwa. Gdyby tak się rzeczywiście za kilka lat okazało — problem akcyzy rozwiązałby się sam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zwrot akcyzy rolnikom byłby budżetową miną