Zwroty i zakupy windują VAT

Pierwsze dwa miesiące przyniosły aż 40-procentowy wzrost wpływów z podatku nr 1. Nie należy jednak tego przeceniać

Już styczeń zaskoczył dynamiką wzrostu dochodów z podatków od towarów i usług. Na rachunki budżetowe trafiło z VAT blisko 22 mld zł — o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Z informacji „PB” wynika, że w lutym dynamika była jeszcze bardziej imponująca, a dwa pierwsze miesiące roku przyniosły w sumie wzrost dochodów z najważniejszego dla budżetu podatku o ok. 40 proc. r/r. — Tak wysoka dynamika wynika w dużej mierze z przyspieszonego zwrotu VAT w grudniu — studzi optymizm Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Koniunktura i zwroty

Pod koniec ubiegłego roku skarbówka masowo zwracała VAT awansem za styczeń i luty. Jak wyjaśniało Ministerstwo Finansów, miało to poprawić płynność firm i skłonić je do inwestowania. Zabieg fiskusa miał jednak drugie dno, o czym już w styczniu pisał „PB”. Dobra sytuacja budżetowa w 2016 r. i poduszka płynnościowa na ministerialnych rachunkach pozwoliły odciążyć tegoroczny budżet.

Z naszych informacji wynika, że dzięki temu styczniowa statystyka VAT poprawiła się o 3-4 mld zł, a w lutym o kolejne około 2,5 mld zł. Dodatkowo miesięczne wpływy są lepsze dzięki zlikwidowaniu (od 1 stycznia) kwartalnego systemu rozliczania podatku od towarów i usług. Taką opcję mają tylko mali podatnicy, których przychód ze sprzedaży liczony razem z należnym VAT nie przekroczył 1,2 mln EUR. Z szacunków MF wynika, że dzięki temu w zeszłym miesiącu do kasy państwa mogło wpłynąć ok. 800 mln zł. W lutym więc fiskus zebrał w sumie z samego VAT blisko 11,6 mld zł — o ponad 80 proc. więcej rok do roku. Zdaniem ekonomistów, wpływom z VAT pomagają nie tylko kreatywna księgowość i zmiany w przepisach, ale także koniunktura gospodarcza. — Ściągalność podatków rośnie, bo mamy wzrost PKB i silnie rosnącą konsumpcję — zwraca uwagę Ernest Pytlarczyk. Sprzedaż detaliczna w grudniu 2016 r. zwiększyła się o 6,4 proc. r/r w ujęciu nominalnym, a w styczniu zanotowała już dwucyfrowy wzrost — o 11,4 proc. r/r. Konsumpcji, a co za tym idzie dochodom z podatków pośrednich, pomagają też nadal poprawiająca się sytuacja na rynku pracy i dodatkowa kasa z programu 500+. Przy ul. Świętokrzyskiej studzą jednak optymizm, który może budzić dynamicznierosnący VAT. CIT ani PIT tak pozytywnie nie zaskoczyły. — Po dwóch miesiącach jest za wcześnie na wnioski, a wpływy podatkowe są zawyżone przez operację zwrotów. Nawet po skorygowaniu o zjawiska jednorazowe wzrost jest imponujący, ale żeby się przekonać, czy trend jest trwały, potrzeba jeszcze kilku miesięcy — twierdzi nasz rozmówca. Tegoroczny plan dochodów z VAT jest bardzo ambitny. Do kasy państwa ma wpłynąć 143,5 mld zł — nominalnie o 11 proc. więcej, niż zakładała prognoza na 2016 r. Po dwóch miesiącach fiskus zrealizował nieco ponad 23 proc. tego planu.

Strach przed fiskusem

Zdaniem ekspertów, do uszczelnienia systemu podatkowego w coraz większym stopniu może się przyczyniać efekt psychologiczny. — Jest element strachu, który w jakimś stopniu wpływa na ograniczenie skali wyłudzeń i oszustw. Ma to związek z ostatnimi zmianami przepisów i akcentowaniem, że poprawa ściągalności jest priorytetem — uważa główny ekonomista mBanku. Jego zdaniem, o ile wpływ na ograniczenie przestępstw związanych z obrotem międzynarodowym nie jest szczególnie istotny, to już na krajowym podwórku duża część przedsiębiorców może się obawiać aktywności służb skarbowych. Od marca obowiązuje znowelizowany Kodeks karny, który zakłada kary nawet 25 lat więzienia za przestępstwa w VAT o wartości powyżej 10 mln zł. Ostrzejsze sankcje przewiduje także zmieniony od nowego roku Kodeks karny skarbowy. W przypadku gdy podatnik w deklaracji podatkowej wykaże kwotę VAT niższą od należnej, oprócz obowiązku zapłaty prawidłowej kwoty podatku poniesie karę w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia zobowiązania. Jeszcze wyższe sankcje grożą tym, który wystawiają fikcyjne faktury. Wkrótce straszakiem dla przestępców, ale też uczciwych podatników, stanie się zaś rozszerzona konfiskata majątku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane