Żyć i pracować z pasją

Halina Florek, prezes firmy Werner Kenkel Werner Kenkel
opublikowano: 13-12-2017, 22:00

Z cyklu: liderki rankingu "100 Kobiet Biznesu 2017".

100 Kobiet Biznesu 2017

Halina Florek
ARC

KATEGORIA: FIRMY Z PRZYCHODEM ZE SPRZEDAŻY POWYŻEJ 50 MLN ZŁ

9. miejsce: HALINA FLOREK, WERNER KENKEL

Do firmy Werner Kenkel trafiłam w 2000 r. Po studiach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przez 12 lat pracowałam w Banku Spółdzielczym we Włoszakowicach. Szybko powierzono mi tam funkcję prezesa i dyrektora. W 1990 r. Werner Kenkel, założyciel firmy, w której obecnie pracuję, zaproponował mi stanowisko dyrektora spółki Palimex, którą właśnie tworzył z niemieckim przedsiębiorcą. Po latach sprzedał swoje udziały w niej, a ja pozostałam tam przez dziesięć lat na stanowisku dyrektora i prokurenta. W 2000 r. z powodu problemów zdrowotnych nie mógł dalej zarządzać firmą Werner Kenkel i zaproponował mi objęcie w niej funkcji prezesa. Można zatem powiedzieć, że jestem z tą firmą związana od 27 lat. Dzięki prawniczemu wykształceniu i pracy w kolejnych firmach nabywałam przez lata coraz większego doświadczenia w zarządzaniu. Praca w bankowości nauczyła mnie skrupulatności i prawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast praca w firmie z kapitałem zagranicznym to było nowe doświadczenia biznesowe, wymagające zwłaszcza umiejętnego zdefiniowania miejsc powstawania kosztów, by łatwo oceniać opłacalność w poszczególnych dziedzinach działalności. Zdobyte umiejętności i olbrzymie doświadczenie powodują, że łatwiej mi oceniać rozmaite sytuacje związane z kierowaniem firmą, a także podejmować odpowiednie decyzje. Firmą zarządzam po partnersku i demokratycznie. Kieruję spółką razem z obecnymi właścicielami, synami założyciela, Adamem i Damianem Kenkelami. Darzymy się ogromnym zaufaniem, co ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących realizacji celów, tworzenia struktury i zarządzania zespołem pracowniczym. To polska firma rodzinna i bardzo się staram, by taki jej charakter zachować. Wspólnie ze wspaniałym zespołem, kompetentnymi menedżerami, zdolnymi, pracowitymi i oddanymi pracownikami udaje się nam podejmować najśmielsze wezwania

i z dobrym skutkiem rozwijać firmę. Na pytanie, co mogłoby ułatwić działalność przedsiębiorcom w Polsce, odpowiedź brzmi: „Byle nas nie zaskakiwano i nie przeszkadzano nam”. Każdy zajmujący się biznesem życzyłby sobie, by prawo było przejrzyste i stabilne. Zakładając firmę lub rozwijając istniejącą, przygotowuje się biznesplan. Robi się to na podstawie obowiązującego prawa, więc nie możemy być zaskakiwani z dnia na dzień nowymi regulacjami. Nie musiałam w pracy zawodowej pokonywać „szklanego sufitu”. Proponowano mi odpowiedzialne stanowiska i to ja decydowałam, czy się tego podejmę. Moim największym sukcesem jest sukces firmy, czego dowodem jest m.in. wyróżnienie w rankingu „100 Kobiet Biznesu 2017”. To satysfakcja z ogromnego zaufania, jakim obdarzyli mnie właściciele, powierzając kierowanie firmą, która zatrudnia już ponad 1000 pracowników. To szacunek, który okazują mi pracownicy, czego doświadczam prawie codziennie i co jest moją wielką radością. To dynamiczny rozwój firmy, która stała się bardzo nowoczesna i innowacyjna. Znajduje się w czołówce producentów tektury falistej i opakowań w Polsce i śmiało konkuruje z firmami europejskimi. W Grupie Werner Kenkel mamy już trzy nowoczesne zakłady: dwa Werner Kenkel w Krzycku Wielkim i działający od trzech lat w Małopolsce Werner Kenkel Bochnia. Nie pamiętam sytuacji, którą mogłabym nazwać porażką. Oczywiście przez lata pracy nie wszystkie sprawy toczyły się zgodnie z oczekiwaniami, ale to jest wkalkulowane w prowadzenie biznesu. Nie potrafiłabym pracować bez dobrych relacji i współpracy z właścicielami firmy oraz odpowiedzialnymi i kompetentnymi menedżerami. Dziś nie potrafiłabym też pracować bez zdobyczy technologii, systemów informatycznych, które bardzo ułatwiają komunikację i codzienne zarządzanie. Tak się potoczyło moje życie osobiste, że sama idę przez świat. Czasami żartobliwie mówię, że nie miałam czasu wyjść za mąż. Nie oznacza to, że

jest mi źle, przeciwnie — jestem szczęśliwa. Mam wspaniałą bliską rodzinę, której troskę odczuwam codziennie. Mam wspaniałych przyjaciół, przebywanie z nimi daje mi wiele radości. Wiele czasu poświęcam na działalność społeczną, co pozwala mi realizować dużo ciekawych i cennych inicjatyw. Bardzo lubię podróże, zjechałam już kawał świata, lubię dobrą książkę, wiele satysfakcji i relaksu dają mi też praca i wypoczynek w przydomowym ogrodzie. W najbliższych latach będę kończyła pracę zawodową, zatem nie mam już wielkich ambicji i dalekosiężnych planów. Chętnie dzielę się doświadczeniem z młodymi i jeżeli zechcą, tak pozostanie. Co mogłabym radzić rozpoczynającym przygodę z biznesem? Na pewno należy ocenić swoje możliwości pod każdym względem. Czy mam odpowiednią wiedzę w dziedzinie, którą się chcę zajmować? Warto gruntownie się przygotować, by być partnerem w dyskusjach ze specjalistami, którym będzie się powierzało zadania. Rozeznać wnikliwie sytuację rynkową. Mierzyć siły na zamiary. Kontrolować i realnie oceniać realizację celów. Nie bać się delegować zadań mądrym i odpowiedzialnym pracownikom. Stwarzać dobrą atmosferę w pracy, wywoływać u pracowników pasję do działania — np. nasze firmowe hasło to: „Żyjemy i pracujemy z pasją”. Być uczciwym w relacjach z partnerami biznesowymi i pracownikami, z otoczeniem biznesu. Wszelkie relacje warto budować na zaufaniu. A swoją postawą i zachowaniem wypracowywać szacunek innych. Prywatnie marzę przede wszystkim o tym, by dopisywało mi zdrowie, bym mogła realizować kolejne podróże i miała chęć społecznego działania, które jest moim hobby. Wierzę, że kiedy już nie będę zarządzała firmą, będzie się nadal dynamicznie rozwijała. Dzisiejsze sukcesy to przecież wynik determinacji właścicieli, by ją rozwijać, to wspaniała praca zespołowa. Na pewno Adamowi i Damianowi Kenkelom wraz ze świetnym zespołem zarządzającym i wspaniałą załogą uda się zdobyć kolejne szczyty w branży i zaznaczyć swoją obecnością nowe miejsca na mapie, może nie tylko Polski.

Grupa Werner Kenkel

Grupa Werner Kenkel jest producentem tektury falistej, opakowań z nadrukiem fleksograficznym i offsetowym oraz materiałów POS (Point of Sale: stendy, ekspozytory, displaye). W trzech zakładach: w Krzycku Wielkim w południowej Wielkopolsce oraz w Bochni koło Krakowa zatrudnia 1100 osób, a produkty dostarcza do ponad 600 firm w kraju i za granicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Halina Florek, prezes firmy Werner Kenkel Werner Kenkel

Polecane