Życiorys S.Cytryckiego, nowego ministra skarbu

Przemek Barankiewicz
06-01-2003, 19:33

Leszek Miller powiedział, uzasadniając nominację Sławomira Cytryckiego na ministra Skarbu Państwa, że "jest cenionym fachowcem w dziedzinie finansów i rynków kapitałowych; ma bogate doświadczenie w pracy w administracji rządowej". Premier zaznaczył też, że nowy szef resortu nie jest członkiem żadnej partii politycznej i jego osoba nie wywołuje "żadnych politycznych skojarzeń."

Cytrycki pracował już w rządzie Leszka Millera, przez pół roku do lipca 2002 r.; był sekretarzem Komitetu Stałego Rady Ministrów. W grudniu 2001 r. przyznał się w oświadczeniu lustracyjnym, że był tajnym i świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL.

Na początku lat 70 ukończył Leningradzki Instytut Finansowo-Ekonomiczny. Studiował też na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie następnie został asystentem w Instytucie Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Pierwszy raz do administracji rządowej trafił w roku 1977 r. Był wicedyrektorem Departamentu Współpracy z Zagranicą w Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Odszedł w 1982 r. i przez kolejne pięć lat był specjalnym asystentem zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ.

Pod koniec lat osiemdziesiątych wrócił do Polski i pracował na stanowiskach doradcy i wicedyrektora gabinetu premiera.

W latach 1989-91 był wicedyrektorem gabinetu prezydenta w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przez następne lata pracował na różnych stanowiskach w Banku Handlowym. Był tam m.in. dyrektorem gabinetu prezesa, sekretarzem Rady Banku, członkiem zarządu. Od 1998 r. do 2000 r. był dyrektorem zarządzającym banku.

Za działalność w Banku Handlowym i za zasługi w rozwoju polskiej bankowości został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 1995-2000 był też członkiem rad nadzorczych m.in. Rolimpeksu, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Wólczanki i Vistuli.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Życiorys S.Cytryckiego, nowego ministra skarbu