Zygmunt Solorz-Żak najbliżej Plusa

MEW
opublikowano: 16-06-2011, 00:00

Jeden z najbogatszych Polaków licytuje najwyżej. Telenor i Apax wciąż są jednak w grze.

Jeden z najbogatszych Polaków licytuje najwyżej. Telenor i Apax wciąż są jednak w grze.

Zygmunt Solorz-Żak, kontrolujący Cyfrowy Polsat, zaoferował najwięcej za Polkomtela, napisała agencja Bloomberg powołując się na nieoficjalne źródła. Zdaniem Bloomberga, biznesmen chce kupić Polkomtela za 18 mld zł.

Dla sprzedających cena jest najważniejsza, więc ma największe szanse na przejęcie operatora sieci Plus.

Równolegle, Herbert Wirth, prezes KGHM potwierdził informacje opublikowane we wtorkowym "PB", że w grze są wciąż trzy podmioty. Pisaliśmy, że oferty wiążące złożył też Telenor i Apax. Z informacji "PB" wynika z kolei, że spory wpływ na decyzję szwedzkiej TeliiSonery o rezygnacji z wyścigu o Polkomtela miały kwestie rodzinne jednego z kluczowych dyrektorów koncernu, który nadzorował transakcję w Polsce.

Bloomberg w depeszy przypomina to, o czym "PB" pisał pierwszy, że gotówka, którą mają dostać akcjonariusze Polkomtela (PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, PGE, Węglokoks i Vodafone) będzie o około 3 mld zł niższa niż wycena, ze względu na konieczność odpisania od niej około 2 mld zł długu i 1 mld zł dywidendy za 2010 rok.

Akcjonariusze Polkomtela, którym doradza Nomura, Rothschild, ING i Goldman Sachs, zdecydują o wyborze jednego lub dwóch podmiotów do dalszych negocjacji w ciągu 1-2 tygodni. Chcą parafować umowę do końca czerwca.

"PB" napisał we wtorek o ewentualnych trudnościach, jakie Zygmunt Solorz-Żak może mieć z urzędem antymonopolowym, spowodowanych liczbą zgromadzonych przez biznesmena częstotliwości, najcenniejszego aktywa dla operatorów komórkowych. Nie jest na razie jasne na ile ewentualne zastrzeżenia operatora sieci Play odnośnie koncentracji prawie połowy dostępnych na rynku częstotliwości w jednej grupie będą miały wpływ na decyzje sprzedających. Z naszych informacji wynika, że wcześniej analizowali ten wątek i nie doszukali się problemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu