Zysk Royal Dutch/Shell wyniósł w I kw 1,99 mld USD

opublikowano: 02-05-2002, 12:52

AMSTERDAM/LONDYN (Reuters) - Grupa Royal Dutch/Shell poinformowała w czwartek, że jej zysk w pierwszym kwartale wyniósł 1,993 miliarda dolarów. Oznacza to spadek o 48 procent wobec analogicznego okresu roku ubiegłego.

Analitycy przewidywali jednak jeszcze większy spadek po ostatnich, nie najlepszych wynikach spółek z branży. Prognozowali oni, że zysk Royal Dutch/Shell wyniesie w granicach 1,4 i 2,1 miliarda dolarów, co daje średnią 1,85 miliarda dolarów.

Akcje grupy, notowane na giełdach w Londynie i Amsterdamie wzrosły wyraźnie po publikacji wyników.

"To bardzo dobre wyniki. Mamy nadzieję, że będzie to zalążkiem poprawy sytuacji Shella, ponieważ inwestorzy przekonują się, że nie jest tak źle, jak się obawiano" - powiedział Jon Wright z HSBC.

"Wykazaliśmy dobre wyniki w trudnych warunkach" - napisał w oświadczeniu Phil Watts, prezes firmy.

Brytyjsko-holenderska firma paliwowa winą za spadek zysku obarcza niższe ceny ropy i ciężkie warunki w branży rafineryjnej. Jego wyniki i tak jednak są najlepsze spośród trzech największych koncernów paliwowych na świecie.

Dwa pozostałe - Exxon Mobil i BP cieszyły się dotąd znacznie większym zaufaniem inwestorów.

W zeszłym tygodniu amerykański Exxon-Mobil poinformował, że jego zysk spadł o 58 procent licząc rok do roku, a w tym tygodniu brytyjski BP podał wiadomość o 57-procentowym spadku.

Obie spółki są o wiele bardzie niż Shell zależne od rynku amerykańskiego, gdzie spadki zysku rafinerii były największe.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zysk Royal Dutch/Shell wyniósł w I kw 1,99 mld USD