Zyskają policjanci, stracą za to sędziowie

PAP, DI
opublikowano: 28-12-2019, 10:43

PiS postanowił płacić więcej policjantom w wieku emerytalnym. Jednocześnie chce obniżyć emerytury sędziom - pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza".

Gazeta podaje, że dodatki będą wypłacane służbom podległym MSWiA, a więc policji, straży pożarnej, Służbie Ochrony Państwa. Jak przypomina, jest to efekt protestów mundurowych.

Specjalne premie motywacyjne dla mundurowych z najdłuższym stażem, którzy mimo osiągnięcia uprawnień emerytalnych pozostaną na służbie, zapowiedział 18 grudnia na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński.

1500 zł brutto dostaną ci, którzy już przepracowali 25 lat, natomiast osoby, których służba przekroczyła już 28,5 roku, dostaną co miesiąc 2500 zł. Dodatki mają być wypłacane prawdopodobnie od stycznia 2021 roku.

Od stycznia 2020 roku mundurowi dostaną podwyżkę średnio 500 zł brutto (wraz z nagrodą roczną). "Wyborcza" zwraca uwagę, że związkowcy mundurowi domagali się też pełnopłatnych zwolnień chorobowych - 100 proc. pensji przez pierwsze 30 dni choroby. Nie wiadomo jednak, czy zmiany wejdą w życie.

Gazeta zauważa, że przywileje stracą za to sędziowie. 20 grudnia Sejm przegłosował zmiany wynagrodzeń sędziom w stanie spoczynku. Od teraz sędziowie, którzy pracowali krócej niż 20 lat, po odejściu w stan spoczynku dostaną niższe świadczenie. Ich uposażenie będzie obniżane o 0,2 proc. za każdy miesiąc brakujący do 20 lat służby.

"Wyborcza" pisze, że nieoficjalnie sędziowie przyznają, że zmiany to forma kary dla nich za to, że nie popierają reformy wprowadzonej przez Zbigniewa Ziobrę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy