Zyskali pacjent i apteki

Tekst opracowany we współpracy z partnerem merytorycznym dodatku
opublikowano: 17-10-2014, 00:00

Największa sieć aptek w Polsce uruchamia DOZ Direct — szybką ścieżkę dostawy leków do placówek. Nowy kanał ma poprawić dostępność leków

Wprowadzona szybka ścieżka dostawy leków powinna zapewnić pacjentom szybki i łatwy dostęp do leków najczęściej przepisywanych im przez lekarzy. Od dwóch lat mamy do czynienia z narastającym problemem braku dostępności leków na receptę w placówkach aptecznych. Jest to największa bolączka polskiego rynku aptecznego. Wielokrotnie zdarza się, że pacjenci wędrują z receptą od jednej apteki do drugiej w poszukiwaniu przepisanego leku.

BEZ MAGAZYNU:
BEZ MAGAZYNU:
Najważniejszym elementem nowego modelu dystrybucji leków jest eliminacja długotrwałego ich magazynowania. Po dostarczeniu do centrum dystrybucji są przepakowywane w mniejsze paczki i przesyłane do aptek, zgodnie z indywidualnymi zamówieniami.
[FOT. ARC]

Krótszy łańcuch dostaw

Sieć aptek Dbam o Zdrowie, największa w Polsce, przygotowała rozwiązanie mające poprawić dostępność leków. Zgodnie z oświadczeniem władz spółki, uznały one za konieczne uruchomienie nowego modelu dostaw leków do placówek aptecznych. Najważniejszym elementem nowego modelu dystrybucji jest „cross-dock”, dzięki któremu nie są magazynowane w hurtowniach.

Natychmiast po odbiorze dostawy od producenta leki są przepakowywane w mniejsze paczki i przesyłane do aptek, zgodnie z indywidualnymi zamówieniami. W ten sposób nowa usługa skraca łańcuch dostaw i otwiera aptekom oraz producentom leków, a przede wszystkim pacjentom, drogę szybkiej dystrybucji. Dbam o Zdrowie jest pierwszą w Polsce siecią apteczną, która wprowadziła tego typu rozwiązanie. Dotychczas takie sposoby dostawy były wykorzystywane głównie przez firmy z sektora FMCG. Podstawą są regularne i częste dostawy z centrum dystrybucyjnego do punktów sprzedaży.

Zamówienia są generowane centralnie i przygotowywane na podstawie wyników sprzedaży osiąganych przez konkretną placówkę. W rezultacie towar jest stale obecny na półkach i — co ważne — jego liczba odpowiada zapotrzebowaniu. To rozwiązanie jest korzystne dla apteki, ponieważ pozwala na utrzymanie stałego poziomu najlepiej rotującego towaru, a jednocześnie nie zapobiega nadmiernemu gromadzeniu zapasów i powiększaniu stanów magazynowych. System DOZ Direct uruchomiono w połowie czerwca w Łodzi, a koszt inwestycji wyniósł 68 mln zł.

Wprowadzenie usług tego typu może istotnie zmienić relacje między dystrybutorami a producentami. Jest narzędziem,które pozwala lepiej zarządzać asortymentem w aptekach. Monitorowana, bezpośrednia i wyłączna dostawa leków do aptek poprawia obecność najlepiej rotujących leków na półkach. Krótszy łańcuch dostaw otwiera też drogę do szybszej decyzji operacyjnej — dostosowaniu asortymentu do realnych potrzeb pacjentów. Ma to również zastosowanie np. przy planowaniu i wprowadzeniu nowości.

Bezpieczny lek i pacjent

Z punktu widzenia pacjenta taki system podnosi bezpieczeństwo obrotu lekami, przy jednoczesnym zachowaniu transparentności. Poprawia się także przejrzystość i szczelność dystrybucji, obrót lekami staje się bezpieczniejszy, ponieważ leki faktycznie trafiają do aptek i pacjenta. Tym samym pacjent jest lepiej zabezpieczony przed ryzykiem przyjmowania leków niewiadomego pochodzenia lub niewłaściwie przechowywanych, które mogą towarzyszyć między innymi zjawisku eksportu równoległego leków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tekst opracowany we współpracy z partnerem merytorycznym dodatku

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane