Zyski spółek przemysłowych w Chinach coraz niższe

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-11-2022, 09:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rentowność przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach nadal się obniża. Sytuację pogarsza kolejna fala infekcji Covid-19, skutkująca nałożeniem nowych blokad i restrykcji. W rezultacie zmniejsza się aktywność gospodarcza, co przekłada się na wyniki przedsiębiorstw, informuje Reuters.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Jak wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego, w okresie styczeń-listopad zyski chińskich przedsiębiorstw przemysłowych były o 3,0 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2021 r. Oznacza to wzmocnienie niekorzystnego trendu, gdyż w pierwszych dziewięciu miesiącach br. spadek wynosił 2,3 proc.

Ujemna zmiana dotyczyła większości, choć nieznacznej, analizowanych branż. Spadek zysków odnotowały bowiem 22 sektory n a 41 jakie poddane są badaniu.

Wejście głębiej w raport ujawnia, że zyski producentów spadły o 13,4 proc. w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy br. Największe spadki dotknęły przemysł naftowy, węglowy i paliwowy, w których zyski obniżyły się o 70,9 proc. przyspieszając zniżkę z 67,7 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r.

Na plus zaprezentowała się natomiast branża wydobywcza, która po 10 miesiącach br. jest na 64-proc. plusie, choć w porównaniu z 9-cio miesięcznym okresem również wyhamowała z 76,0 proc.

Dane te wieszczą słaba końcówkę roku dla chińskiej gospodarki. Część ekonomistów spodziewa się nawet ujemnej zmiany PKB. Przykładowo japoński bank Nomura prognozuje 0,3 proc. spadek w IV kw. względem wcześniejszych trzech miesięcy oraz obniżył całoroczną prognozę dla Chin z 2,8 do 2,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane