1 mld zł na ochronę przyrody

DI
30-11-2011, 00:00

Co czwarty złoty z budowy trasy Nowy Tomyśl — Świecko został przeznaczony na inwestycje ekologiczne.

Pięć lat temu ekolodzy przykuwali się do drzew, protestując przeciwko budowie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Polsce przypięto w Europie łatkę kraju wrogiego projektom chroniącym środowisko. Autostrada Wielkopolska II (AWSA II), która właśnie oddaje do ruchu trasę Nowy Tomyśl — Świecko obala mit Polski jako kraju, który budując szybkie trasy nie szanuje skarbów przyrody.

— Budowa A2 do granicy z Niemcami jest jednym z największych w Europie projektów infrastrukturalnych oraz ekologicznych. 25 proc. budżetu inwestycji wydaliśmy na ochronę środowiska — ocenia Andrzej Patalas, prezes AWSA II.

Miliardy na ekologię

Budowa ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt czy odnowa roślinności pochłonęła na nieco ponad 100-kilometrowym odcinku A2 aż 1,3 mld zł. Tyle na działania przyrodnicze wydaje rocznie cały budżet państwa. Na odcinku A2 do Świecka powstało 200 przejść i przepustów dla zwierząt. Koszt jednego dużego przejścia dla zwierząt, którychna całej trasie do Świecka jest 35, to ok. 20 mln zł. Tyle sięga roczny budżet jednej gminy średniej wielkości. Odległości między przejściami i przepustami są krótsze niż 700 m czyli gęściej niż kolumny alarmowe służące kierowcom. Co 2 km znajdują się kolumny alarmowe i urządzenia ochrony środowiska. Do zabezpieczenia trasy użyto także 250 km ogrodzenia. AWSA II zadbała nie tylko o ochronę zwierząt, którym autostrada przecina szlaki migracyjne, ale także o bezpieczeństwo i spokój ludzi mieszkających w pobliżu nowej drogi. Na 100 km autostrady spółka zbudowała aż 20 tys. m ekranów akustycznych. Ekoinwestycje na A2 są istotne, bo aż 85 proc. trasy przebiega przez tereny leśne, w tym obszary Natura 2000.

Pochwała z EBI

Budowa A2 w zgodzie z europejskimi standardami ochrony przyrody spotkała się nie tylko z uznaniem ekologów, ale także instytucji finansowych — takich jak Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który nie finansuje projektów wrogich środowisku. — Realizacja odcinka do Świecka została wykonana, według opinii EBI, czyli naszego głównego kredytodawcy, wzorcowo i z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska — twierdzi Andrzej Patalas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 1 mld zł na ochronę przyrody