10 biznesowych wojen wszechczasów

Rywalizacja i pragnienie zwycięstwa napędzają rozwój. W biznesie jest to szczególnie widoczne. Okazuje się, że nawet pokonani mogą wyjść na swoje

Magazyn „Fortune” opublikował listę 50 największych biznesowych rywalizacji w historii. To opowieści o wielkich wynalazcach, twórcach, właścicielach i menedżerach, którzy walczyli o dominującą pozycję na rynku.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Na pierwszym miejscu magazyn umieścił sztandarowy przykład batalii w kapitalizmie, czyli walkę o rynek toczoną przez dziesiątki lat przez Coca-Colę i Pepsi. Początek sięga ostatnich lat XIX wieku, kiedy w Atlancie stworzono słynny napój. Od czasu, kiedy Pepsi zwiększyło koncentrację na produkcji np. przekąsek, uznaje się zwycięstwo w kategorii napojów starszego o siedem lat konkurenta. Dla niektórych koncernów zwrotem w rywalizacji bywała czasem jedna decyzja.

Przykładem jest producent sprzętu sportowego Nike, który postawił na Michaela Jordana. Koszykarz nie tylko jest uznawany za sportowca wszech czasów, ale zrewolucjonizował całą branżę marketingu sportowego. Ciekawy werdykt autorzy zestawienia orzekli w przypadku batalii „Bill Gates kontra Steve Jobs”, w której wygraną przyznano nieżyjącemu szefowi Apple’a.

Magazyn podkreśla, że obaj potentaci rynku nowych technologii są różni jak dzień i noc. Pierwsze dwie dekady należały do Microsoftu, którego Windows stał się domyślnym systemem operacyjnym w komputerach na całym świecie. Jobsowi udało się jednak podnieść Apple’a z dna i w ostatnich latach zdominować przestrzeń poza komputerami osobistymi, czyli rynek gadżetów, takich jak odtwarzacze muzyki, smartfony i tablety.

Microsoft pojawił się jeszcze na 15. miejscu w zestawieniu za konfrontację z Netscape. Na liście amerykańskiego pisma nie zabrakło gigantów z różnych branż. Są przykłady z handlu, przemysłów: motoryzacyjnego, lotniczego, farmaceutycznego, a także spożywczego. Nie zabrakło producentów zabawek, właścicieli restauracji, a nawet średniowiecznych miast. Są oczywiście obecni poważni gracze ze świata finansów i bankowości. Zestawienie zamykają przykłady świeżych rywali, czyli Facebooka i Google’a oraz Netfliksa i Amazona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy