10 najbezpieczniejszych linii lotniczych świata

AD
opublikowano: 08-01-2015, 14:07

Po roku, który upłynął pod hasłem rekordowej liczby wypadków lotniczych z udziałem samolotów pasażerskich zestawienie linii z najmniejszą liczbą takich zdarzeń na koncie wydaje się na czasie.

Ranking opracował portal AirlineRatings.com opierając się na 7 różnych kryteriach bezpieczeństwa, w tym liczbie wypadków mających miejsce w danej linii na przestrzeni ostatnich 10 lat czy wynikach audytów IATA. Zebrał informacje o 449 liniach lotniczych na całym świecie, także małych i regionalnych oraz pozwala każdemu pasażerowi sprawdzić notowania dla konkretnego przewoźnika.

Linie Quantas nie miały żadnego wypadku lotniczego od 1951 r. - to światowy rekord
Zobacz więcej

Linie Quantas nie miały żadnego wypadku lotniczego od 1951 r. - to światowy rekord d_proffer/WIkipedia

Numerem jeden wśród najbezpieczniejszych na świecie została kolejny raz z rzędu australijska linia lotnicza Quantas. Istniejący już 93 lata przewoźnik nie miał żadnego wypadku lotniczego od 1951 r.

Wszystkie 10 wyróżnionych linii przez portal linii "przoduje w innowacjach dla bezpieczeństwa, w nowoczesności floty i jest synonimem doskonałości".

Polski LOT zdobył maksymalną liczbę punktów w skali bezpieczeństwa (7/7 gwiazdek), choć podobnym odznaczeniem może się pochwalić na świecie aż 149 linii. Żadna z nich nie miała wypadku lotniczego w ciągu ostatniej dekady.

Tylko 4 zbadane linie dostały minimalną liczbę "1" gwiazdek za bezpieczeństwo, co oznacza, że najbezpieczniej unikać zupełnie lotów nimi. Są to dwie nepalskie linie Nepal Airlines i Tara Air oraz afgańska Kam Air i kazachska linia Scat.

Według opublikowanych przez Airline Ratings statystyk rok 2014 był jednym z najtragiczniejszych dla lotnictwa w ostatnim dziesięcioleciu, nie ze względy na liczbę zdarzeń ale ich rodzaj oraz przebieg. To właśnie w minionym roku miało miejsce tajemnicze zaginięcie samolotu Malasian Airlines oraz zestrzelenie maszyny tych samych linii nad Ukrainą.

W łącznej liczbie 21 wypadków 2014 r. zginęło 986 pasażerów. Jednak stale rosnąca liczba lotów pasażerskich powoduje, że liczba wypadków na lot była rekordowo niska: tragicznie kończył się zaledwie 1 na 1,3 mln rejsów.

Portal podaje, że w 2014 r. leciało samolotem łącznie aż 3,3 mld pasażerów w 27 milionach rejsów.

10 najbezpieczniejszych linii lotniczych świata:

1. Quantas, Australia

2. Lufthansa, Niemcy

3. Eva Air, Tajwan

4. Etihad, Zjednoczone Emiraty Arabskie

5. Emirates, Zjednoczone Emiraty Arabskie

6. Cathay Pacific, Hongkong

7. British Airways, Wielka Brytania

8. Finnair, Finlandia

9. Singapore Airlines, Singapur

10. Air New Zealand, Nowa Zelandia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu