10 najbogatszych polityków

KS, timesonline.co.uk
28-10-2008, 12:12

Podobno polityka nie powinna iść w parze z  biznesem. „The Times” udowadnia, iż taki (bogaty) mariaż to jednak dość częste zjawisko, zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie.

Oto najbogatsi przedstawiciele świata polityki:


1. Sulejman Kerimow (na fot.) : 17,5 mld USD

42-letni skrajnie prawicowy polityk rosyjski z Dagestanu jest senatorem-miliarderem, a swój majątek zawdzięcza głównie udziałom w Gazpromie oraz Sberbanku. Medialnie Kerimow zasłynął w 2006 roku po swym wypadku samochodowym w Nicei. Ostatnio było o nim głośno w czerwcu w związku udziałami w Deutsche Banku.

2. Michael Bloomberg: 11,5 mld USD

Niezależny burmistrz Nowego Jorku zbił fortunę na giełdzie oraz jako właściciel prężnie działającego serwisu informacyjnego. 66-letni Bloomberg jest na liście 400 najbogatszych Amerykanów i, jak podaje Forbes, ten rok był dla niego nader korzystny. Znany jest również z hojnych datków na cele charytatywne.

3. Serge Dassault: 9,9 mld USD

Ten francuski polityk jest szefem koncernu Dassault Group oraz prezesem koncernu lotniczego; firmę odziedziczył po ojcu. Polityką zajął się w roku 2004. Obecnie jest członkiem partii Sarkozy’ego i piastuje urząd burmistrza w podparyskiej miejscowości. Jego syn był zamieszany 2 lata temu w aferę Augusta.

4. Sylwio Berlusconi: 9,4 mld USD

Zgodnie z doniesieniami „The Times” włoski premier nienajgorzej znosi recesję – zdaję się, iż jest w trakcie nabywania kolejnej posiadłości. Najwidoczniej willa San Martino pod Mediolanem okazała się za mała dla właściciela większości włoskich mediów oraz klubu AC Milan. Z pewnością wie, co robi, gdyż swój wczesny majątek zbił właśnie na obrocie nieruchomościami.

5. Aburizal Bakrie: 9,2 mld USD

Kolejny polityk z bogatego domu, który przejął rodzinny interes. Majątek zawdzięcza wydobyciu ropy i gazu. Pechowy dla jego firmy był rok 2006, kiedy to Bakrie Group obarczono odpowiedzialnością za katastrofalny wyciek błota we wschodniej Jawie. Jako członek rządu Indonezji 62-letni Bakrie zajmuje się kwestiami socjalnymi.

6. Rinat Achmetow: 7,3 mld USD

Lat 1990. przyniosły fortunę politykowi ukraińskiej opozycji – obecnie jest właścicielem imperium węgla i stali. Jego zeszłoroczne dokonanie to założenie fundacji na rzecz rozwoju gospodarczego Ukrainy; gośćmi Achmetowa na gali otwarcia byli m.in. noblista Szymon Peres oraz peruwiański ekonomista Hernando de Soto.

7. Andrzej Mołczanow: 4 mld USD

37-letni magnat na rynku budowlanym zasiadający w parlamencie Rosji, także kolega Putina z czasów studenckich. Jak przypomina „The Times”,  w 2005 roku o Mołczanowie było głośno, gdy jego firma w zagadkowy sposób uzyskała pozwolenie na wyburzenie XVIII-wiecznych budynków w Petersburgu.

8. Gleb Fetisow: 3,9 mld USD

Kolejny rosyjski senator na liście.  W dorobku naukowym ma doktorat z ekonomii, natomiast zaplecze finansowe zdobył na giełdzie – jest m.in. jednym z udziałowców Altimo z  Grupy Alfa. Fetisow nie lubi udzielać się medialnie i przez długi czas (do 2004r.) udawało mu się ukrywać powiązania z biznesem.

9. Konstantyn Żewago: 3,4 mld USD

34-letni członek parlamentu Ukrainy oraz zaufany człowiek Julii Tymoszenko. Karierę zaczynał jako dyrektor finansowy w banku Finanse i Kredyt, a obecnie stoi na czele całej grupy kapitałowej o tej samej nazwie.

10. Saad Hariri: 3,3 mld USD

Dziedzic fortuny oraz politycznej schedy po zamordowanym libańskim premierze Rafiku Hariri. Zarządza imperium rodzinnym – firmą Saudi Oger, a politycznie przewodzi blokowi Strumień Przyszłości (Future Movement), który zdobył większość w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Janusz Palikot w zestawieniu (jeszcze?) się nie zmieścił ;)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KS, timesonline.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / 10 najbogatszych polityków