10 najgorętszych technologicznych startupów

ŁO, dailyfinance.com
opublikowano: 16-08-2010, 12:41

Czas wychodzenia z recesji bywa okresem narodzin nowych gigantów gospodarki. Tak było kiedyś, ma być tak i teraz. Kilka startupów już wkrótce może przejąć rynek.

Podczas spowolnienia w latach 90-tych narodziły się potęgi internetowe w rodzaju Yahoo, AOL, Amazon i eBay. Początek nowego wieku przyniósł MySpace, YouTube i Facebooka.

Amerykański portal finansowy dailyfinance.com przygotował listę technologicznych startupów, które będą na topie w ciągu najbliższych lat i dorównają najlepszym w swoich segmentach. Cześć z nich to już obecnie potężne firmy, ale trudno jeszcze oszacować, jaki mają potencjał zysków.

1. Twitter – portal społecznościowy oferujący użytkownikom zakładanie i prowadzenie mikroblogów. Portal ma już ponad 100 mln użytkowników na świecie. Z możliwości umieszczania krótkich wiadomości tekstowych chętnie korzystają firmy i instytucje. Twitter cały czas pracuje nad stworzeniem modelu biznesowego, który pozwoli czerpać zyski z działalności firm na portalu.

2. Foursquare – kolejny serwis społecznościowy, który może okazać się przebojem w grupie mieszkańców dużych miast, czyli wśród klientów najbardziej pożądanych przez wielu reklamodawców. Idea Foursquare opiera się na informowaniu innych użytkowników o swoim aktualnym pobycie (np. hotelu, pubu, barze, restauracji). W ten sposób osoba może sprawdzić, kto jest w pobliżu. Ponadto przy konkretnych lokalizacjach znajdują się wpisy (rady, oceny, wskazówki) dotyczące danych miejsc. Wszystko znajduje zastosowanie jedynie w olbrzymich miastach i w przypadku rozwiniętej sieci użytkowników.

3. Tesla Motors – firma z Doliny Krzemowej, która całkiem niedawno zadebiutowała na giełdzie. Tesla należy do Elona Muska, barwnej postaci amerykańskiego biznesu. Założeniem jest produkowanie na masową skalę samochodów napędzanych elektrycznie i naszpikowanych nowych technologiami. Firma ma poparcie ludzi z showbiznesu i obrońców środowiska, ma być czołowym producentem aut przyszłości.

4. Zynga – żyła złota w świecie internetu. Zynga wprowadziła na rynek m.in. gry FarmVille i Mafia Wars, w które maniakalnie grają użytkownicy internetu, a szczególnie portalu społecznościowego Facebook. Firmę założono zaledwie 3 lata temu, a warta jest obecnie 4,5 mld USD.

5. Tumblr – platforma blogów. Oferuje umieszczanie wpisów dłuższych niż Twitter, ale ustępujących zwykłym blogom, które bywają bardzo rozwlekłe. To rodzaj dziennika dla obywateli świata, który obecnie prowadzi 6 mln osób.

6. 23andMe – wprawdzie nie jest to technologiczny start-up, ale jest silnie powiązany z Google. Firma zajmuje się przeprowadzaniem badań genetycznych, które pozwalają uzyskać informacje na przykład na temat często występujących w rodzinie chorób. Założycielką firmy jest Anne Wojcicki, żona współzałożyciela Google Sergeya Brina. Google wyłożyło na interes już 7 mln USD.

7. Etsy – platforma do handlu ręcznie wyrabianymi przedmiotami. Mekka dla artystów projektujących własną biżuterię, meble, ubrania. Etsy nie ściąga masowego konsumenta, ale grupę osób ceniących sobie ręcznie produkowane, oryginalne przedmioty. Portal zarabia na prowizjach od sprzedawanych produktów.

8. Spotify – program stworzony w Szwecji, który pozwala słuchać muzyki w internecie. To rodzaj radia internetowego, bezpłatnego z reklamami, albo bez reklam, ale z abonamentem. Serwis nie działa w USA, a dalszą ekspansję utrudnia głównie brak środków.

9. Groupon – serwis opierający się na zbiorowych zakupach w internecie. W ofercie są kupony zniżkowe do restauracji, kawiarni, szkół językowych i sklepów. Jeśli użytkownik kupi kupon i tego samego namówi określoną liczbę innych użytkowników, to może liczyć na zniżkę.

10. Expensify – mały startup oferujący pomoc w pracy biurowej. Aplikacja na telefony komórkowe, która pomaga zarządzać wydatkami osobistymi i firmowymi. Planowanie wydatków, tworzenie raportów i inne żmudne czynności nie są już takie straszne, a wszystko w telefonie. Za niektóre operacje producent pobiera opłaty.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, dailyfinance.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / 10 najgorętszych technologicznych startupów