10 najlepiej płacących imprez sportowych

OSZ, forbes.com
09-04-2013, 23:50

Piłka nożna jest najważniejszym sportem świata? Prosty dowód: ilość pieniądzy, które można zarobić na boisku podczas zaledwie jednego turnieju.

Portal amerykańskiego magazynu "Forbes" przygotował kolejne ciekawe zestawienie. Tym razem pod lupą znalazły się imprezy sportowe, które oferują zwycięzcom najwyższe nagrody. Na liście króluje piłka nożna, która zdobyła cztery miejsca w pierwszej dziesiątce.

Poza zasięgiem innych imprez jest piłkarska Liga Mistrzów. Zwycięzca ostatniej edycji, należący do Romana Abramowicza klub Chelsea Londyn, zgarnął za wygraną aż 77 mln USD.

Na kolejnych stopniach podium uplasowały inne "piłkarskiej święta", czyli mistrzostwa Europu organizowane przez UEFA i globalny turniej przygotowywany przez FIFA. Podczas ostatniego EURO 2012 rozgrywanego na boiskach w Polsce i na Ukrainie nagrody pieniężne podwyższono do 246 mln USD, a najlepsi Hiszpanie otrzymali 33 mln USD.

W czołowej dziesiątce nie brakuje oczywiście amerykańskich ikon, czyli słynnego Super Bowl, najważniejszej imprezy w futbolu amerykańskim i baseballowej World Series. Siódme miejsce zajęły wyścigi konne w Dubaju, a ranking zamyka turniej mistrzowski krykieta, duma brytyjskiego imperium.

Do czołówki załapała się także pokerowa rozgrywka, a to za sprawą 22-latka z Niemiec. Pius Heinz wygrał jakiś czas temu turniej z cyklu World Series i zgarnął za to prawie 9 mln USD. Czech Martin Staszko, który przegrał w finale też nie musiał rozpaczać, bo do kieszeni wpadło mu 5,3 mln USD.

Jak powstał ranking? "Forbes" skupił się na nagrodach pieniężnych przekazywanych zwycięzcom podczas konkretnych imprez albo turniejów. Autorzy nie wzięli pod uwagę rozgrywek trwających cały sezon, które nie kończą się fazą playoff. Dlatego brakuje w zestawieniu np. angielskiej ligi piłkarskiej.

Oto lista "Forbesa" (kwoty w USD)

1. UEFA Champions League - piłka nożna - 77 mln

2. UEFA European Football Championship - piłka nożna - 33 mln

3. FIFA World Cup - piłka nożna - 31 mln

4. Super Bowl - futbol amerykański - 15,5 mln

5. World Series - baseball - 14,8 mln

6. FedEx Cup - golf - 10 mln

7. Dubai World Cup Night - wyścigi konne - 10 mln

8. UEFA Europa League - piłka nożna - 9 mln

9. World Series of Poker - poker - 8,7 mln

10. ICC Cricket World Cup - krykiet - 4 mln

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ, forbes.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / 10 najlepiej płacących imprez sportowych