10 najlepszych pracodawców w Polsce

Dorota Czerwińska
opublikowano: 01-12-2011, 18:04

Ponad jedna trzecia pracowników chciałaby zmienić pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Najchętniej na stabilną firmę o silnej pozycji finansowej.

Poznaj wymarzonych pracodawców na świecie>>>

Zobacz więcej

Ilu Polaków zastanawia się nad zmianą pracy? (fot. istockphoto.com)

Stabilność i mocna pozycja finansowa najbardziej świadczą, zdaniem uczestników badania Universum Professional Survey 2011, o atrakcyjności pracodawcy. W badaniu firma Universum zapytała 15,5 tys. pracowników o ich oczekiwania związane z życiem zawodowym i o wizerunek pracodawców na polskim rynku pracy. Tak powstał ranking pracodawców najbardziej pożądanych przez pracowników.

Bez satysfakcji

Badani na ogół nie są zadowoleni z obecnego miejsca pracy. Aż 38 proc. rozważa zmianę pracodawcy. U kogo najchętniej by pracowali? W tegorocznym rankingu po raz pierwszy pracownicy docenili firmy z kapitałem państwowym. PGNiG poprawiło swoje notowania o 10 pozycji – przesunęło się z 15. na 5. miejsce, Polskie Linie Lotnicze LOT awansowały z 22. na 6. miejsce, a KGHM Polska Miedź z miejsca 23. na 7. O tym, jak bardzo firmy z kapitałem państwowym kojarzą się z bezpieczeństwem pracy, świadczy fakt, że o PGNiG myśli tak 85 proc. badanych, a o TVN tylko 45 proc.

- Przyczyną sukcesu państwowych firm jest niepewna sytuacja na rynku. Marzeniem Polaków jest stabilne zatrudnienia i konkurencyjna pensja podstawowa, a to, ich zdaniem, mogą zaoferować właśnie takie przedsiębiorstwa – komentuje Anna Macnar z Universum Polska. Dla badanych ważne są również takie cechy firm jak: reputacja, prestiż, sukces rynkowy, atrakcyjne produkty lub usługi i siła finansowa. Badani chcą mieć pracę pełną wyzwań, a taką znaleźliby w TVN lub w Google (ponad 80 proc. wskazań), ale już nie PGNiG (tylko 42 proc.). Dwie pierwsze firmy oferują również cenione przez ankietowanych kreatywne i dynamiczne zadania (twierdzi tak ponad 80 proc. badanych), gdy o PGNiG myśli w ten sposób tylko 48 proc. Za to plusem firm z kapitałem państwowym jest to, że lepiej niż inne pomagają pogodzić pracę zawodową z życiem prywatnym. Najmniej ważnym celem zawodowym dla badanych jest poczucie misji, kreatywność czy kariera międzynarodowa.

Liderzy ci sami

W kategorii biznes (absolwenci kierunków biznesowych) pozycję lidera z poprzednich lat utrzymał TVN. Tuż za nim znalazła się firma Google (awans z miejsca trzeciego). Podium zamyka Grupa Żywiec, która w poprzednim roku była szósta.

Dla inżynierów najatrakcyjniejszym pracodawcą jest, podobnie jak rok temu, Skanska. Na drugiej pozycji znalazł się KGHM Polska Miedź, a trzecie miejsce utrzymał Urząd Dozoru Technicznego, co zawdzięcza działaniom wizerunkowym. Firma prowadzi nowoczesną stronę rekrutacyjną i ma rozbudowane profile pracodawcy w serwisach rekrutacyjnych. Jest obecna na targach pracy.

- Dla specjalistów IT najatrakcyjniejszym pracodawcą pozostaje firma Google. W porównaniu z zawirowaniami w innych branżach ta zdaje się być bardziej odporna na zmiany rynkowe. Wśród absolwentów kierunków ścisłych pierwszym wyborem jest Nestlé Polska, która awansowała z drugiego miejsca. Drugą pozycję przejął w tym roku L'Oréal Polska – w ubiegłym roku czwarty. A czołową trójkę zamyka GlaxoSmithKline, lider poprzedniej edycji rankingu Idealny Pracodawca w tej kategorii – wymienia Anna Macnar.

Wybory badanych reprezentujących kierunki humanistyczne nie różnią się bardzo od decyzji ich kolegów ekonomistów – najchętniej podjęliby pracę w TVN. Na drugim miejscu wymieniają Google, a na trzecim L'Oréal Polska. Za niższej niż w zeszłorocznym rankingu znalazły się banki i firmy doradcze.

- Być może to sprawa pokryzysowego spadku zaufania do tych inwestycji. Choć w rankingu, który przeprowadziliśmy wśród studentów, banki odzyskały popularność jako idealne miejsca pracy – dodaje Anna Macnar.

Najlepsi pracodawcy wg respondentów Universum Biznes

1.TVN

2. Google

3. Grupa Żywiec

4. L'Oréal

5. PGNiG

6. PLL LOT

7. KGHM Polska Miedź

8. Ernst & Young

9. Nestle

10. Volovo

Inżynieria

1.Skanska

2. KGHM Polska Miedź

3. Urząd Dozoru Technicznego

4. PGNiG

5. Budimex

6. Volvo

7. PKN Orlen

8. General Electric Siemens Grupa

9. Polimex – Mostostal

10.  PGE (Polska Grupa Energetyczna) oraz ABB

IT

1.Google

2. Microsoft

3. IBM

4.Intel

5. Hewlett - Packard

6. Dell 7.TVN

8. Nokia Siemens Networks

9. Comarch

10. Nokia Polska

Nauki ścisłe

1. Nestle

2. L`Oreal

3. GlaxoSmithKline

3. Danone

5. Google

6. Bayer

7. Polpharma

8. Nivea Polska

9. Grupa Żywiec

9. Kampania Piwowarska

Humanistyka

1. TVN 2. Google

3. L'Oréal

4. Telewizja Polska

5. PLL LOT

6. Empik

7. Agora

8. IKEA Reatail

9. Grupa Żywiec

10. Telewizja Polska

Źródło: Universum Professional Survey 2011

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / 10 najlepszych pracodawców w Polsce