10 największych filantropów 2018 r.

Najbogatszy człowiek świata znalazł się na szczycie listy tuzów dobroczynności. Założył fundusz na rzecz potrzebujących.

Jeff Bezos razem z żoną MacKenzie zajęli pierwsze miejsce na liście największych darczyńców w 2018 r. przygotowanej przez amerykański magazyn „The Chronicle of Philantrophy”. Małżeństwo we wrześniu ogłosiło nową inicjatywę - fundusz dysponujący kwotą 2 mld USD, który będzie pomagał dzieciom i bezdomnym.  

Zobacz więcej

Jeff Bezos z żoną MacKenzie

Prensa Internacional via ZUMA Wire/FORUM

Para wymieniona jest w rankingu jako małżeństwo, choć w styczniu 2019 r. założyciel koncernu Amazon ogłosił decyzję o rozwodzie po 25 latach wspólnego życia.  

Bezos jest najbogatszym człowiekiem świata. Bloomberg Billionaire Index szacuje jego majątek na 135 mld USD, a od początku bieżącego roku w „skarbcu” miliardera przybyło ponad 10 mld USD.  

- Lista 50 filantropów obejmuje 12 darczyńców z branży technologicznej, którzy łącznie przekazali w 2018 r. prawie 3,8 mld USD. Stanowi to 48 proc. całkowitej kwoty ofiarowanej przez wszystkich darczyńców z listy - informuje „The Chronicle of Philantrophy”.  

Magazyn wziął pod lupę filantropów z USA, ale to tam tego typu działalność cieszy się szczególnym zainteresowaniem bogaczy.

Największa porcja datków trafia do fundacji, w dalszej kolejności pieniądze były przekazywane uniwersytetom, funduszom, szpitalom i ośrodkom medycznym. Miliarderzy decydują się na filantropię w zdecydowanej większości między 60 a 89 rokiem życia. Najmłodsza jest Priscilla Chan, żona założyciela i prezesa Facebooka. Mark Zuckerberg z majątkiem sięgającym niespełna 64 mld USD zajmuje szóste miejsce na liście światowych bogaczy.  

Pieniądze na dobroczynność płyną dziś głównie ze spółek technologicznych. Serwis Recode przypomina, że w zeszłym roku mniej ofiarowali dwaj znani przedstawiciele tej branży. Bill Gates razem z żoną dali około 150 mln USD, podczas gdy w 2017 r. podzielili się astronomiczną kwotą 4,8 mld USD. Zuckerberg rok wcześniej też przekazał więcej, bo około 2 mld USD.

Podium największych filantropów ubiegłego roku uzupełniają Michael Bloomberg, który przekazał na cele dobroczynne 767 mln USD oraz Pierre i Pam Omidyar, którzy oddali 392 mln USD. Bloomberg jest potentatem na rynku informacji, a dorobił się głównie na słynnych terminalach i agencji informacyjnej. Omidyar to z kolei biznesmen irańskiego pochodzenia, który założył serwis eBay.  

Na liście znalazł się także Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu. Miliarder zmarł w końcówce roku w wieku 65 lat. Cierpiał na nowotwór układu chłonnego - chłoniaka nieziarniczego. Na początku października przedsiębiorca poinformował o nawrocie choroby, z którą zmagał się już w 2009 roku.

TOP10 darczyńców 2018 r.  

1. Jeff i MacKenzie Bezos - 2 mld USD

2. Michael Bloomberg - 767 mln USD

3. Pierre i Pam Omidyar - 392 mln USD

4. Stephen Schwarzman - 390 mln USD

5. Steve i Connie Ballmer - 295 mln USD

6. Paul Allen - 261,4 mln USD

7. Mark Zuckerberg i Priscilla Chan - 213,6 mln USD

8. John i Laura Arnold - 204,3 mln USD

9. Jay Alix - 200 mln USD

10. Edward Bass - 160 mln USD 

Źródło: „The Chronicle of Philantrophy”

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy