10 przełomowych technologii roku

Rolnicze drony, bezpieczne smartfony i okulary wirtualnej rzeczywistości znalazły się wśród przełomowych technologii 2014 r.

Media, uczelnie i koncerny dbają o to, by nie zabrakło nam świeżych porcji rankingów, przełomowych list i zestawień. Ten ranking wymyka się jednak stereotypom i ma spory oddźwięk, bo opublikowany został przez prestiżowe czasopismo Massachusetts Institute of Technology (MIT), uczelni, o której ukończeniu marzy chyba każdy inżynier na świecie. „MIT Technology Review”, magazyn założony w 1899 r., trafia do ponad 160 tys. specjalistów zajmujących się szeroko pojętą technologią. Najnowszy numer czasopisma zawiera coroczną listę 10 przełomowych technologii. Autorzy zestawienia przyznają, że technologiczne serwisy pełne są informacji o nowościach, ale niektóre z nich są prawdziwymi kamieniami milowymi i będą się liczyć na rynku przez wiele lat. Na liście znalazły się tak zaawansowane technologie, jak sposób opracowywania nowej mapy ludzkiego mózgu, która tworzy obrazy struktur o wielkości zaledwie 20 mikrometrów, czy możliwość modyfikacji genomu u naczelnych, co może być cennym narzędziem w badaniach chorób człowieka. Zaawansowaną technologią są też tzw. procesory neuromorficzne, które mogą działać w sposób zbliżony do mózgu ludzkiego i dzięki temu ściągają duże zainteresowanie specjalistów zajmujących się robotyką. Dla przeciętnego człowieka takie osiągnięcia brzmią abstrakcyjnie. Na liście magazynu MIT nie zabrakło jednak technologii, z którymi większość z nas ma kontakt na co dzień. Przykładem są nowe usługi mobilne, które ułatwiają tworzenie i edytowanie dokumentów na smartfonach. Jako głównych graczy na tym rynku magazyn wymienia takie firmy, jak Google, Microsoft, Dropbox i CloudOn. Ostatni rok był też przełomowy dla producentów sprzętu wirtualnej rzeczywistości. Portal społecznościowy Facebook kupił za grube miliardy firmę, która opracowała okulary Oculus Rift. Jedni transakcję wyśmiali, inni stwierdzili, że to genialny ruch społecznościowego giganta, bo za kilka lat tego typu gadżety zmienią nasz sposób komunikowania się ze światem. „MIT Technology Review” podaje, że wysokiej jakości sprzęt wirtualnej rzeczywistości jest już dostatecznie tani, by wejść na rynek masowy, a taka technologia stworzy nowe formy odbioru rozrywki i komunikacji, co wydaje się być szansą dla Facebooka. Oprócz Oculusa w tej branży liczą się też według MIT takie firmy, jak Sony, Vuzix i Nvidia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu