10 tys. zł w Warszawie coraz bliżej

opublikowano: 14-11-2019, 22:00

Utrzymująca się zwyżka cen ofertowych mieszkań spowodowała, że w stolicy niewiele brakuje do osiągnięcia okrągłej bariery.

W październiku mediana cen metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego w stolicy wyniosła 9981 zł, po wzroście o 1 proc. w porównaniu z sierpniem tego roku i o 11 proc. r/r., wynika z zestawienia przygotowanego przez firmy Expander i renrier.io. W Warszawie dynamika jest i tak skromna w porównaniu z tą notowaną w wielu mniejszychmiastach. W Radomiu w 12 miesięcy mediana podniosła się o 22 proc., podobnie było w Toruniu. W czołówce są też Katowice i Wrocław. Stosunkowo najmniej podrożały w rok mieszkania w Gdyni, bo zaledwie o 1 proc. Dla porównania — w Gdańsku zwyżka wyniosła 16 proc., a mediana jest o 17 proc. wyższa niż w Gdyni. Według Jarosława Sadowskiego, ekonomisty Expandera, małe są szanse na to, że boom na rynku nieruchomości wkrótce się skończy.

— Z najnowszych prognoz NBP wynika co prawda, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy spowolni (z 4,3 proc. w tym roku do 3,6 proc.), a bezrobocie wzrośnie z 3,6 do 3,8 proc. Wciąż będzie ono jednak bardzo niskie. Dodatkowo wynagrodzenia nadal mają szybko rosnąć (o 7,3 proc.), a stopy procentowe mają pozostać na obecnym, czyli rekordowo niskim poziomie. Niewiele też zmieniają podwyżki marż kredytów hipotecznych. Podnoszą one bowiem ratę w znacznie mniejszym stopniu niż wynosi wzrost wynagrodzeń. Polaków wciąż będzie więc stać na kredyty. Ponadto wzrosnąć ma inflacja, co przy coraz niższym oprocentowaniulokat bankowych wciąż będzie zachęcało do inwestowania w mieszkania na wynajem — uważa Jarosław Sadowski.

Jego zdaniem aby ocenić, czy sytuacja na rynku się zmienia, warto śledzić liczbę udzielanych kredytów hipotecznych.

— Obecnie jest ona bardzo wysoka. Przewyższa nawet poziomy z zeszłego roku, który był przecież bardzo dobry pod tym względem. Jeśli jednak ta liczba zacznie wyraźnie spadać, to będzie sygnał, że trend na rynku zaczyna się zmieniać — dodaje ekonomista Expandera.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu