11 przykazań na rynkowy krach

Podstawowe zasady postępowania w sytuacji załamania rynkowych notowań zebrał Barry Ritholtz z towarzystwa Ritholtz Wealth Management.

Choć gwałtowna przecena, taka jak z pierwszych dni 2016 r., powtarza się raz na jakiś czas, to jednak niemal zawsze zaskakuje inwestorów. Niestety, przy inwestycjach na rynkach finansowych nie da się ich uniknąć. Mimo to jeżeli wiemy, jak się zachować, gdy wyprzedaż już trwa, będziemy mogli ochronić się przed najbardziej niekorzystnymi skutkami, przypomina w felietonie dla „Washington Post” Barry Ritholtz, główny zarządzający Ritholtz Wealth Management.

1. Pamiętaj o cykliczności

Choć powtarzalność na rynkach finansowych nie jest tak regularna jak w fizyce, to nie znaczy to że nie istnieje. Pamiętaj, że korekty i bessy są raz na jakiś czas nieuniknione.

2 Kontroluj emocje

Nie pozwól, by wpływ na twoje działania miały emocje. Przypływ adrenaliny pozwalał naszym przodkom bronić się lub uciekać w sytuacji zagrożenia, jednak inwestorowi przeszkadza postępować racjonalnie.

3 Trzymaj się planu

Stwórz długoterminowy plan i trzymaj się go nawet w czasie rynkowej paniki. Z perspektywy lat zmiany indeksów na jednej sesji nie będą miały znaczenia.

4. Nie słuchaj komentatorów

Telewizyjni guru nie mają pojęcia o twoim portfelu, a głównym celem udzielania przez nich rad jest marketing. Dlatego traktuj ich z dystansem.

5 Zwracaj uwagę na swoją psychikę

Jeżeli inwestycje nie pozwalają ci spać w nocy, to sygnał, że być może przyjmujesz na siebie zbyt duże ryzyko. Inwestuj tak, by mieć poczucie bezpieczeństwa, inaczej stracisz umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji.

6 Nie działaj w stanie dyskomfortu

Dobry moment na działanie i podejmowanie decyzji jest wyłącznie, gdy jesteś spokojny. Będziesz najprawdopodobniej żałować instynktownych decyzji,

7 Umiej zauważyć panikę na rynku

Obserwuj reakcje i odczucia innych uczestników rynku. Gdy występujący w telewizji komentatorzy są rozemocjonowani, najprawdopodobniej oznacza to, że w tym momencie rynek nie jest racjonalny.

8 Nie stosuj timingu

Jeśli nie jesteś profesjonalnym traderem, próba wykorzystania wahań rynkowych do zarabiania pieniędzy może się źle skończyć. Nawet jeśli dzięki szczęściu raz czy drugi się to uda, to tylko może cię niepotrzebnie zachęcić do podejmowania nadmiernego ryzyka w przyszłości.

9 Obserwuj, czy rynek się nie poddaje

Ważniejsze dna rynkowe są często osiągane w momencie, gdy krytyczna liczba inwestorów daje za wygraną i w poczuciu rezygnacji lub paniki wyprzedaje swoje aktywa.

10. Nie działaj krótkoterminowo

Często zmieniając skład portfela, narażasz się na podejmowanie decyzji na podstawie zmian kursów i innych nieistotnych informacji. Dlatego lepiej traktować inwestycje długoterminowo.

11. Zachowaj poczucie humoru

Poczucie humoru jest tym, co umożliwia zachowanie dystansu do swoich inwestycji. Pozwala skanalizować emocje przeszkadzające w podejmowaniu racjonalnych decyzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu