12 grudnia — ostatni dzień dla SKA bez CIT

27-11-2013, 00:00

Prezydent podpisał ustawę, która nakłada podatek dochodowy na SKA. Dziś może zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

Nowo powstałe spółki komandytowo-akcyjne (SKA) wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego z datą 13 grudnia 2013 r. mogą nie mieć już szansy na uniknięcie opodatkowania z początkiem przyszłego roku. Utracą ją, jeśli dziś zostanie ogłoszona ustawa nowelizująca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i fizycznych (PIT) oraz o podatku tonażowym, uchwalona 8 listopada br. Nowela ta, przypomnijmy, nakłada na SKA status podatnika CIT od 1 stycznia 2014 r.

To ogłoszenie jest dzisiaj możliwe, bo nowelizacja została wczoraj podpisana przez prezydenta. W Departamencie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego Rządowego Centrum Legislacji usłyszeliśmy, że ustawa będzie pilnie skierowana do publikacji. Nowela musi zostać ogłoszona jeszcze w listopadzie, bo dotyczy zmian w podatkach dochodowych. Dzień ogłoszenia ma istotne znaczenie dla zakładanych obecnie SKA, czekających w kolejce po wpis do wspomnianego rejestru. Ustawa zawiera pewnego rodzaju „haczyk” na te spółki, które powstaną w ostatniej chwili, aby skorzystać z przepisów przejściowych korzystnych dla SKA. Zgodnie z nimi, jeśli rok obrotowy określonej SKA rozpoczął się przed 1 stycznia 2014 r. i trwa po tej dacie, to wówczas zacznie ona podlegać CIT dopiero po zakończeniu tego roku obrotowego — czyli nawet po październiku 2015 r., bo rok obrotowy może liczyć w sumie 23 miesiące. Nowelizacja stawia jednak zastrzeżenie, które zacznie obowiązywać wcześniej niż cała ustawa, bo po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Jeśli dziś pojawi się ona w Dzienniku Ustaw, datą wejścia w życie tego warunku będzie 12 grudnia br.

W myśl zastrzeżenia, każda SKA powstała po tej dacie, czyli po 12 grudnia br. (jeśli dziś dojdzie do publikacji noweli), będzie musiała zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe na 31 grudnia 2013 r. Pierwszy dla niej rok podatkowy rozpocznie się 1 stycznia 2014 r. i będzie trwał do końca przyjętego w spółce roku obrotowego.

— Rok obrotowy zostanie tam skrócony — podkreśla

Mariusz Machciński, doradca podatkowy, partner w Stone & Feather Tax Advisory. SKA zostanie opodatkowana CIT już w styczniu przyszłego roku. Taki sam los podzielą istniejące już spółki komandytowo-akcyjne, które zmienią rok obrotowy po dniu wejścia w życie tego przepisu. SKA mogą nie mieć wpływu na to, kiedy rok obrotowy zostanieformalnie zmieniony. Jak pisaliśmy w „PB”, w zasadzie zmiana taka wymaga założenia nowej SKA i wprowadzenia w statucie odpowiednich zapisów co do roku obrotowego. Najpierw jednak należy wpisać spółkę do krajowego rejestru, do którego kolejka jest ostatnio długa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / 12 grudnia — ostatni dzień dla SKA bez CIT