130 mln zł dla innowacyjnych

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 11-05-2011, 00:00

Z programu Innotech mogą skorzystać firmy, które chcą badać i wdrażać zaawansowane technologie.

Z programu Innotech mogą skorzystać firmy, które chcą badać i wdrażać zaawansowane technologie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) startuje z inicjatywą, która wspomoże prowadzone w firmach prace badawczo-rozwojowe. To program Innotech, dzięki któremu można będzie dostać dofinansowanie na takie projekty z różnych branż. Do wzięcia jest 130 mln zł. Pierwsze wnioski będzie można składać już 16 maja.

— Warunkiem udziału w programie jest podejmowanie badań przemysłowych i prac w celu wdrożenia innowacyjnych technologii, produktów lub usług — mówi Małgorzata Skibska-Zielińska, kierownik działku komercjalizacji wyników badań NCBiR.

Program składa się z dwóch ścieżek: In-Tech i Hi-Tech. W pierwszej o grant mogą ubiegać się przedsiębiorcy, centra naukowo-przemysłowe i konsorcja. W ramach tej ścieżki można dostać nawet 10 mln zł dofinansowania. Z kolei Hi-Tech to nowy instrument skierowany tylko do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w obszarze zaawansowanych technologii. Zakłada wsparcie jednego projektu kwotą do 5 mln zł.

Pieniądze będzie można wykorzystać m.in. na pokrycie kosztów materiałów, narzędzi i sprzętu badawczego, zakup specjalistycznych usług badawczych i doradczych oraz wynagrodzenia osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwrot 80 proc. wydatków. Wysokość dotacji będzie zależna od wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju realizowanych zadań.

Zdaniem specjalistów, Innotech to ciekawa inicjatywa.

— Mając na uwadze popularność wśród firm dotacji na badania i rozwój w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, można stwierdzić, że konkurs Innotech cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem. Większość pieniędzy unijnych dla sektora prywatnego została już rozdysponowana — warto skorzystać z nowego źródła wsparcia, które często okazuje się kluczowe przy finansowaniu inwestycji — mówi Jakub Bursa, partner w SAS Advisors.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu będzie można składać do 16 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane