15 zezwoleń na działalność w ŁSSE

DI, PAP
27-12-2012, 08:02

15 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej wydała w 2012 roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Firmy, które je otrzymały, mają zainwestować ok. 638 mln zł oraz utworzyć 515 nowych miejsc pracy i utrzymać dotychczasowe 572 miejsca.

Jak poinformował PAP rzecznik strefy Marcin Kwintkiewicz, wszystko wskazuje na to, że do końca roku wydane będą jeszcze kolejne dwa zezwolenia. Firmy te zadeklarowały zainwestować kolejne 50 mln zł, a pracę w nich znajdzie jeszcze 210 osób.

Rzecznik poinformował również, że w przyszłym roku ŁSSE ma szansę powiększyć swój obszar z dotychczasowych 1276 ha do 1298 ha. Stanie się tak dzięki m.in. włączeniu do strefy terenów prywatnych, na których siedem firm chce zainwestować w sumie ponad 300 mln zł.

Największą inwestycją, na jaką firma uzyskała w tym roku zezwolenie na działalność w ŁSSE, jest budowa fabryki produkującej artykuły żywnościowe w podstrefie w Kutnie. Spółka UMA Investments zainwestować ma w budowę zakładu ponad 225 mln zł oraz stworzyć minimum 40 nowych miejsc pracy. Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę 2015 roku.

Będzie to druga kutnowska inwestycja spółki UMA Investments. Pierwsze zezwolenie na działalność w ŁSSE spółka otrzymała w 2007 roku. Zgodnie z nim buduje w Kutnie zakład produkujący płatki zbożowe. Ta inwestycja kosztować ma niemal 190 mln zł, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie 100 osób. Zgodnie z zezwoleniem inwestycja ma powstać do końca 2013 r.

Wśród firm, które w tym roku otrzymały zezwolenia, znalazły się jeszcze m.in. spółka Beef-Beef, produkująca mięso wołowe. W podstrefie Kutno spółka zamierza wybudować za co najmniej 69,5 mln zł zakład przetwórstwa mięsa. Inwestycja obejmuje budowę hali produkcyjnej oraz uruchomienie linii produkcyjnych: do uboju, rozbioru mięsa i pakowania próżniowego. Mają też powstać chłodnie. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć co najmniej 105 osób.

Za 50 mln zł czołowy polski producent płytek ceramicznych oraz dekoracji ceramicznych i szklanych Ceramika Paradyż, w podstrefie w Tomaszowie Mazowieckim, planuje utworzyć nowoczesne Centrum Handlowo-Logistyczne i Wsparcia Sprzedaży z magazynem wysokiego składowania oraz systemem kompletacji i wysyłki wyrobów gotowych.

Kolejną firmą, która otrzymała zezwolenie na działalność w strefie jest spółka Colex, która za 38 mln zł w Konstantynowie Łódzkim wybuduje nowy zakład specjalizujący się w produkcji koncentratów barwiących dla przemysłu tworzyw sztucznych. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć 20 osób.

Spółka Colex od sierpnia 2011 r. jest częścią grupy Clariant. Grupa posiada ponad 100 firm na całym świecie i zatrudnia ponad 22 tys. pracowników.

Prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński przypomniał, że najważniejszym zadaniem strefy jest tworzenie nowych miejsc pracy oraz przyciąganie kolejnych inwestorów. Zwrócił jednak uwagę, że kryzys i ogromna konkurencja wymusza na ŁSSE aktywne działania i szukanie nowych pomysłów.

Dlatego po raz pierwszy w historii ŁSSE zdobyła dofinansowanie unijne i to aż dla trzech swoich projektów. Realizacja pierwszego z nich "Łódzkie – Strefa Biznesu Szyta na Miarę" zakończyła się w tym roku. Dwa pozostałe będą realizowane w 2013 roku. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 ŁSSE zdobyła dofinansowanie z Unii Europejskiej na dwa projekty inwestycyjne. Za blisko 14 mln zł - w tym ponad 5 mln zł unijnego wsparcia - poprawiona zostanie infrastruktura terenów inwestycyjnych przy ul. Telefonicznej w Łodzi oraz w Lućmierzu pod Zgierzem.

Projekt "Łódzkie – Strefa Biznesu Szyta na Miarę" pokazał pozytywny wizerunek marki "Łódzkie", promował potencjał inwestycyjny regionu. Miał też zachęcić nowych przedsiębiorców do inwestowania w regionie łódzkim oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Całkowita wartość projektu wynosi 984 tys. zł brutto, z czego 85 proc. pochodzi z UE.

ŁSSE uruchomiła też portal obrotu nieruchomościami znajdującymi się poza jej terenami. Chce w ten sposób pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych znajdujących się w dyspozycji samorządów, ale i osób prywatnych.

Również w tym roku ŁSSE nawiązała jeszcze ściślejszą współpracę z instytucjami zajmującymi się szkolnictwem zawodowym i wyższym. Ufundowane zostały stypendia dla najlepszych studentów Politechniki Łódzkiej. Strefa zaangażowała się też m.in. w rewitalizację fabryki Ludwika Grohmana.

Rzecznik przypomniał, że ŁSSE zajęła pierwsze miejsce w Europie i czwarte na świecie w rankingu Digital Marketing Awards 2012 "fDi Magazine" (grupa Financial Times). W rankingu brano po uwagę m.in. wykorzystanie stron internetowych w celu przyciągania inwestorów. Jak mówił, jurorzy oceniali, jak poszczególne miasta, kraje, regiony czy strefy ekonomiczne wykorzystują marketing, strategie lub innowacje internetowe, aby zachęcić i przyciągnąć inwestorów.

Przed Łódzką Strefą znalazły się: Ras Al Khaimah Free Trade Zone (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Daegu-Gyeongbuk Free Economic Zone (Korea Południowa), Ohio Aerospace Hub (Stany Zjednoczone). Na piątym miejscu uplasowała się strefa z Litwy - Klaipeda Free Economic Zone.

Przez ponad 15 lat istnienia ŁSSE wydano jak dotąd 217 zezwoleń oraz przeprowadzono inwestycje o łącznej wartości ponad 9,6 mld zł, dzięki którym przedsiębiorcy utworzyli blisko 26 tysięcy miejsc pracy. ŁSSE składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 15 zezwoleń na działalność w ŁSSE