150 mln zł na ekoinnowacje

opublikowano: 25-07-2014, 00:00

Startuje nowy program, w którym można zgarnąć granty na nowatorskie rozwiązania dotyczące rolnictwa i leśnictwa.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło pierwszy konkurs w ramach instrumentu Biostrateg. To najnowszy program wspierający dotacjami badania naukowe i prace rozwojowe z obszaru środowiska naturalnego, rolnictwa i leśnictwa. W puli pierwszego konkursu jest 150 mln zł. O te pieniądze mogą się ubiegać konsorcja złożone z co najmniej trzech podmiotów. Minimalna wartość przedsięwzięcia to 10 mln zł.

— Projekty finansowane w ramach programu będą realizowane przez interdyscyplinarne zespoły badawcze łączące kompetencje wielu dziedzin nauki. Dzięki temu program da możliwość wypracowania kompleksowych rozwiązań w rolnictwie, leśnictwie i ochronie środowiska, które mogą przyczynić się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Interdyscyplinarność badań naukowych i prac rozwojowych to jedna z zalet programów strategicznych przygotowywanych przez centrum — mówi prof. Jerzy Kątcki, przewodniczący rady NCBR.

Biostrateg jest drugim tego typu instrumentem — pierwszym był Strategmed finansujący projekty z sektora medycznego. Nowy program wspierający ekoinnowacje obejmie działania w pięciu strategicznych obszarach. Chodzi o bezpieczeństwo żywności, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, ochronę bioróżnorodności oraz leśnictwo i przemysł drzewny. Organizatorzy programu mają nadzieję, że przyczyni się on do zwiększenia udziału polskich zespołów badawczych w projektach i inicjatywach w ramach unijnego programu Horyzont 2020.

— Biostrateg pozwoli zasadniczo przyśpieszyć rozwój nowych technologii w polskim rolnictwie, leśnictwie i przemyśle drzewnym. Przyniesie wiele innowacyjnych rozwiązań, które przy poszanowaniu środowiska naturalnego pozwolą zintensyfikować produkcję żywności i biosurowców bez uszczerbku dla ich wysokiej jakości — zwraca uwagę prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR. Nabór wniosków wystartuje jeszcze w tym kwartale. Więcej informacji o konkursie: www. ncbr.gov.pl/.

150 mln zł Taka kwota jest w puli pierwszego konkursu w ramach instrumentu Biostrateg…

500 mln zł …a taki jest całkowity budżet programu, który będzie realizowany do 2019 r.

10 mln zł Taka jest minimalna wartość przedsięwzięcia realizowanego w konkursie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu