Czytasz dzięki

16 oskarżonych w sprawie GetBacku

opublikowano: 26-10-2020, 22:00

Po 2,5 roku od wybuchu afery windykatora wobec części podejrzanych prokuratura sporządziła akty oskarżenia.

To pierwsze akty oskarżenia, ale dotyczą kilku kluczowych osób z 75 podejrzanych.

— Akty dotyczą 16 oskarżonych, w tym Konrada K., byłego prezesa GetBacku, Jarosława A. i Tobiasza B., byłych prezesów Idea Banku, oraz Dariusza M. i Małgorzaty Sz., członków zarządu Idea Banku — mówi Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

Z informacji udostępnionych przez prokuraturę wynika, że pierwszym aktem oskarżenia objęci są także inni menedżerowie Idea Banku, jego radcy prawni, prezesi współpracujących z nim domów maklerskich i spółek „świadczących fikcyjne usługi” oraz prezes i dyrektor rozwoju jednego TFI. Bogdan Święczkowski zaznacza, że w sprawie GetBacku podejrzanych jest łącznie 75 osób. W przypadku większości z nich ciągle prowadzone są czynności śledcze.

— Jeszcze niejeden akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu — zapewnia Bogdan Święczkowski.

GetBack to spółka windykacyjna kontrolowana przez fundusz Abris, która zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 r. Na początku marca 2018 r. poinformowała, że chce zwiększyć liczbę akcji o 70 proc. Było to bezpośrednią przyczyną eksplozji spekulacji o jej problemach kapitałowych. Szybko okazało się, że nie są one bezpodstawne. W kwietniu 2018 r. GetBack przestał regulować zobowiązania wynikające z emisji obligacji. Trafiły one do ponad 9,2 tys. inwestorów, z czego niemal 9,1 tys. stanowiły osoby fizyczne.

— Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed pokrzywdzonymi daleka droga sądowa w odzyskaniu całości utraconych środków finansowych. Miejmy nadzieje, że to nie pierwszy akt oskarżenia prokuratury wobec sprawców, liczymy że sądownie uda się pokrzywdzonym dokonać zabezpieczeń korzyści uzyskanych przez spółki w postaci wielomilionowych prowizji za udział w sprzedaży obligacji GetBacku. Te wielomilionowe prowizje powinny również być zabezpieczone dla osób pokrzywdzonych — komentuje Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack SA.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na razie prokuratura zabezpieczyła ponad 400 mln zł w postaci nieruchomości, samochodów, kosztowności, biżuterii i dzieł sztuki. To jednak niewiele w stosunku do strat, jakie ponieśli obligatariusze czy mniejszościowiakcjonariusze, również niemający żadnego wpływu na to, co dzieje się w GetBacku. Z dotychczas dostępnych danych wynikało, że obligacje wyemitowane przez GetBack miały wartość grubo ponad 2 mld zł. Bogdan Święczkowski poinformował jednak, że w 315 emisjach windykator wyemitował papiery dłużne za około 3 mld zł. Zarzuty dotyczące oszustw i wyprowadzenia pieniędzy na taką właśnie kwotę postawiono 16 oskarżonym. Po tym jak GetBack przestał regulować swoje zobowiązania, wymieniony został zarząd spółki. Nowy szybko ujawnił, że poprzednicy — przy braku reakcji ze strony firmy audytorskiej Deloitte — fałszowali dane finansowe, m.in. za sprawą przerzucania portfeli długów między różnymi FIZ-ami.

W związku z aferą licencje na prowadzenie działalności TFI straciły już Trigon, Saturn i Altus, a także Polski Dom Maklerski, który w duecie z Idea Bankiem rozprowadził dużą część obligacji wśród inwestorów indywidualnych. Sankcje na podmioty zaangażowane w dystrybucję obligacji GetBacku nałożył też UOKiK. Ostatnią akurat w dniu złożenia przez prokuraturę aktów oskarżenia wobec domniemanych prowodyrów afery. Zobowiązał Getin Noble Bank do oddania 20 tys. zł każdemu, kto nabył obligacje GetBacku za jego pośrednictwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane