17-ty z rzędu rekord importu ropy przez Chiny

opublikowano: 14-01-2020, 07:31

Import ropy naftowej w Chinach w 2019 r. zwiększył się o 9,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ustanawiając rekord 17-ty rok z rzędu, donosi Reuters.

Rekord jest następstwem wzrostu popytu ze strony nowych rafinerii zbudowanych w ubiegłym roku, które napędzał zakupy surowca przez największego importera na świecie.

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

W ujęciu ilościowym w 2019 r. Państwo Środka sprowadziło do kraju rekordowe 506 milionów ton ropy naftowej, wynika z danych  Generalnej Administracji Celnej. Było to równoważne 10,12 mln baryłek dziennie (bpd).

Dostawy w grudniu wyniosły 45,76 mln ton,  co odpowiadało 10,78 mln baryłek dziennie, co jest drugim wynikiem w zestawieniu miesięcznym po 11,13 mln baryłek w listopadzie.

Roczny wzrost wynosi 882 tys. bpd i był w dużej mierze zasługą nowych zakładów, które zwiększyły moc przerobową ropy o 900 tys. baryłek.

Niezależne chińskie rafinerie, w tym dwa wielkie projekty Hengli i Rongsheng, zwiększyły zakupy przed końcem roku, aby zmaksymalizować wykorzystanie kwot importowych ropy – ocenił  Chen Jiyao, konsultant ds. ropy w FGE.

Tymczasem import gazu ziemnego, w tym paliwa dostarczanego jako skroplony gaz ziemny (LNG) i rurociągiem, wyniósł 9,45 mln ton, co stanowi trzeci najwyższy wynik w historii w ujęciu miesięcznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane