Czytasz dzięki

20 prognoz dla 20 gorących dziedzin gospodarki

Malwina Wrotniak, redaktor naczelna Bankier.pl
opublikowano: 13-09-2020, 22:00

Serwis Bankier.pl ma już 20 lat. Spodziewamy się jednak, że najciekawsze dopiero przed nami. Dlatego zapytaliśmy 20 specjalistów o przyszłość w najgorętszych dziś tematach gospodarczych.

FIRMY

dr Wojciech Paczos, Cardiff University
Wyświetl galerię [1/20]

dr Wojciech Paczos, Cardiff University

O podatku od robotów rozmawia się dziś na całym świecie, ale to na razie naprawdę jest pieśń przyszłości. (…) Zanim dojdziemy do momentu opodatkowania robotów, czyli świata — trochę jak ze Stanisława Lema — w którym roboty wykonują za ludzi większość czynności i pracy dla ludzi jest po prostu mniej, minie jeszcze dużo czasu. Dzisiaj nie opłaca się nie automatyzować. Przedsiębiorcy, który stwierdzi, że boi się, bo przyjdzie podatek z tytułu automatyzacji, ten pociąg może naprawdę bardzo daleko odjechać.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju

BANKOWOŚĆ

Jestem zwolennikiem poglądu, że ludzie powinni zajmować się tym, na czym się znają. Bankowcy znają się na przepływie pieniędzy, udzielaniu kredytów, lokowaniu pieniędzy, więc przyjąłbym raczej założenie, że [w przyszłości — red.] w aplikacjach mobilnych core’em będzie to wszystko, co wiąże się z klasyczną bankowością. (...) Zaśmiecenie aplikacji bankowej przez wielość innych, różnych funkcji, które niekoniecznie intuicyjnie wiążą się z tym, co banki oferują, może być problematyczne. Ale na pewno jest to obszar, który sektor bankowy, nie tylko w Polsce, będzie eksplorował w nieodległym czasie.

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku

PŁATNOŚCI

W zakresie wyrafinowanych narzędzi po pierwsze [wyzwaniem będzie — red.] rozwój tzw. płatności w tle. To będzie „załatwiało” za nas wszelkie czynności związane z transakcjami. Drugim elementem są płatności na portalach społecznościowych. Te mikropłatności omijające dotychczasowe systemy będą miały nowe wcielenia — od crowdfundingu, który jest czymś na kształt bankowości inwestycyjnej w mediach społecznościowych, do drobnych rozliczeń, np. kieszonkowego.

dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa

INFLACJA

Mamy bardzo złą sytuację, w trakcie której NBP nie powinien podnosić stóp procentowych, bo to by oznaczało ograniczenie i tak słabego popytu. W obecnej sytuacji wzrost stóp procentowych, który spowodowałby spadek PKB i wzrost długu, byłby większym zagrożeniem dla stabilności finansowej niż rosnąca inflacja. Wiemy z badań, że zagrożeniem jest inflacja dwucyfrowa, ona wtedy kompletnie wymyka się spod kontroli. Na razie nie widzę zagrożeń, by w Polsce inflacja miała przekroczyć 10 proc. Natomiast z jednocyfrową inflacją da się żyć i można ją opanować.

dr Wojciech Paczos, Cardiff University

FINTECH

Myślę, że w tej chwili ujemne stopy procentowe, środowisko niskich stóp, będą stanowić wyzwanie. Ale jedyną rzeczą, która jest całkiem oczywista, jest to, że na szerszym rynku schemat rzeczy jest taki, że małe firmy potrzebują pieniędzy, muszą pożyczać i wiele osób będzie potrzebowało kredytów i dostępu do pożyczek. A jeśli społeczność fintech, która naprawdę dobrze radzi sobie z małymi i indywidualnymi firmami czy osobami, może zarządzać właśnie tą stroną portfolio, to tam są naprawdę duże możliwości. Tak więc w każdym kryzysie są zarówno negatywne, jak i pozytywne obszary.

Chris Skinner, przewodniczący Financial Services Club

NIERUCHOMOŚCI

Pojawiają się informacje płynące z rządu o możliwej redukcji wynagrodzeń dla pracowników administracji państwowej. Jeśli dodamy do tego spadek wynagrodzeń w firmach prywatnych, to tego typu sygnały ostudzą plany osób planujących zakup mieszkania. Zapotrzebowanie i na mieszkania, i na kredyty może być zatem mniejsze. I to w sytuacji rekordowo niskich stóp procentowych po wiosennych obniżkach.

dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji

EMERYTURY

Oszczędzać trzeba, bo emerytury będą niskie. Ludzie, którzy dzisiaj wchodzą na rynek pracy, gdy będą z niego schodzili — raczej nie w wieku 60 czy 65 lat — będą w większości mieli prawo do emerytury minimalnej, bo na większą nie uzbierają. Część będzie miała wyższą emeryturę, ale różnice będą niewielkie. W efekcie system informatyczny ZUS-u zżera niebotyczne ilości energii po to, żeby obliczyć coś, czego nie będzie.

dr hab. Robert Gwiazdowski, prawnik, doradca podatkowy, członek rady nadzorczej ZUS-u

GIEŁDA

Rynek venture capital w Polsce rozwinął się w ostatnich latach znakomicie. W zeszłym roku fundusze zainwestowały 1,2 mld zł i jest to świetna wiadomość dla giełdy, ponieważ na rynkach rozwiniętych giełdy nie służą wyłącznie do pozyskania kapitału, ale są też miejscem, gdzie się wychodzi z inwestycji. To bardzo dobrze widać w USA — choć mniej niż 20 proc. wyjść z inwestycji funduszy venture odbywa się przez giełdę, to generują one 75 proc. zwrotu z inwestycji, jakie uzyskują fundusze venture. I my idziemy właśnie w tym kierunku.

dr Marek Dietl, prezes GPW w Warszawie

USA—CHINY

Uważam za niefortunne, że konflikty handlowe są postrzegane jako konflikty między krajami. W Chinach udział dochodów gospodarstw domowych w PKB jest najniższy w historii — Chińczycy nie są w stanie skonsumować tego, co wyprodukują. Muszą więc eksportować nadwyżki. W efekcie dochód amerykańskiej klasy robotniczej, drobnych przedsiębiorców, a także gospodarstw domowych klasy średniej pozostał na podobnym poziomie, mimo że USA w ciągu 40 lat odnotowały gwałtowny wzrost. Bardzo dobrze poradziły sobie za to finansowe i biznesowe elity w USA i Chinach.

prof. Michael Pettis, Peking University

KLIMAT

Za 30 lat większość kopalń węgla energetycznego nie będzie już funkcjonowała, bo skończą się zasoby. Część kopalń musimy zlikwidować wcześniej, ponieważ są one trwale nierentowne, a więc wydobycie w nich ze względu na warunki górniczo-geologiczne jest bardzo drogie i węgiel ten nie wytrzymuje konkurencji np. z węglem importowanym, gdzie warunki górniczo-geologiczne są zupełnie odmienne. Musimy zatem zlikwidować trwale nierentowne kopalnie. Te, które się utrzymają na rynku, będą zasilały polską elektroenergetykę.

Janusz Steinhoff, minister gospodarki i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka

GLOBALIZACJA

Jednym z trwałych skutków pandemii będą zmiany w globalnych łańcuchach dostaw. Pandemia uświadomiła światu, jak bardzo zależni jesteśmy od Chin. (...) Firmy będą pod presją, by zmniejszyć ryzyko i zwiększyć odporność swoich łańcuchów dostaw na wstrząsy. Zamiast jednego dostawcy, lepiej będzie mieć dwóch dostawców, najlepiej z różnych krajów. To wiąże się z podniesieniem kosztów, ale jest to trend, który już się rozpoczął.

prof. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

MOTORYZACJA

Nadal jesteśmy rynkiem ceny, a żeby „elektryki” były tańsze, potrzebny jest efekt skali. Poza tym do wzrostu sprzedaży potrzebna jest również dobrze rozwinięta sieć ładowarek, aby komfortowo poruszać się takimi autami po kraju, a nie tylko po mieście. To wszystko niestety odstrasza potencjalnych kupców.

Jakub Farys, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

CHINY

Oczywiście obecnie kluczowe jest przezwyciężenie wpływu pandemii koronawirusa. Wygląda na to, że Chińczycy poradzili sobie z tym relatywnie dobrze. Teraz będą musieli się skonfrontować ze strukturalnymi problemami, które istniały wcześniej. Najbardziej palącym z nich jest wysokie zadłużenie. Wraz z niską produktywnością, starzeniem się społeczeństwa i nieadekwatną jakością instytucji będzie hamowało zrost gospodarczy Chin w średnim terminie.

George Magnus, Research Associate at the University of Oxford China Centre

OCHRONA KONSUMENTÓW

Konsument w starciu z dużymi instytucjami finansowymi bez wsparcia silnej instytucji publicznej zawsze będzie tą stroną, która jest mniej chroniona. Między innymi stąd te nasze działania, które mają na celu zagwarantowanie, że troska o zbiorowe interesy konsumentów i indywidualną ochronę konsumenta będzie skupiona w jednej instytucji publicznej. Silnej, sprawnej, efektywnej. Wówczas będziemy mieli cały wachlarz instrumentów potrzebnych do ochrony klientów rynku finansowego.

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

SUROWCE

Przez wiele lat złoto przede wszystkim było ochroną przed inflacją. Mówimy tu o nowożytnej historii, kiedy złoto podlegało mechanizmom rynkowym. Obecnie inflacja w wielu regionach świata prawdopodobnie będzie podwyższona (...) To będzie czynnik, który może długoterminowo podtrzymywać wzrost notowań złota.

Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

RYNEK PRACY

Makrotrendy się nie zmieniają, zaczynając od nich właśnie, wciąż będziemy mieli problem demograficzny, wciąż zakładane są znaczne spadki populacji Polski, z punktu widzenia pracodawców — wciąż będzie to rynek pracownika. Wciąż będziemy poszukiwali nowych osób, te problemy — z jednej strony emigracja, z drugiej konieczność sprowadzania pracowników z zagranicy— one pewnie będą zostawały. Dlatego też ten trend długoterminowy, mimo rewolucji covidowej, się nie zmienił.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan

GRY

Premiera „Cyberpunka 2077” będzie istotnym momentem dla branży gier komputerowych w Polsce. Będzie to swoiste „sprawdzam” dla całego rynku. Losy tej gry, to, jak będzie się sprzedawała, jakie będzie dostawała oceny i jakie będą reakcje mediów… wszystko to będzie dużo znaczyło (…) Dopiero po premierze nastąpi moment wyciszenia i refleksji.

Marcin Kosman, autor książek „222 polskie gry, które warto znać” oraz „Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych”

STOPY PROCENTOWE

W warunkach polskich aktywem, którego ceny mogą szybko rosnąć w związku z zerowymi stopami, są nieruchomości. Mnóstwo depozytów ląduje na rynku nieruchomości, co powoduje wzrost cen. Trudno jeszcze w tej chwili mówić o bańce na rynku nieruchomości, ale utrzymywanie zerowych stóp procentowych na pewno nas do tego momentu przybliża. To powoduje spadek dostępności nieruchomości w kraju, który pod tym względem ma jeden z największych deficytów w Europie.

Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego

DEMOGRAFIA

Już 1/4 ludności naszego kraju przekroczyła wiek 60 lat, zaś w perspektywie następnego dwudziestolecia ten odsetek wzrośnie do 1/3. Musimy zdawać sobie sprawę z szeregu wyzwań związanych z tą jedną bardzo ważną zmianą demograficzną — ze stabilnością systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej.

dr hab. Piotr Szukalski, Uniwersytet Łódzki

KRYPTOWALUTY

Moglibyśmy mieć bankowość, która poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii byłaby w stanie podbijać zagraniczne rynki. Technicznie można to zrobić. Regulacyjnie, przy dużej przychylności, też jest to możliwe. (...) Wierzę, że znajdą się przywódcy, liderzy w polskim sektorze bankowym, którzy podejmą to wyzwanie i spróbują swoich sił w konkurowaniu z największymi na świecie.

Krzysztof Piech, profesor Uczelni Łazarskiego

Wszystkie 20 rozmów od 14 września można obejrzeć pod adresem 20lat.bankier.pl/wyzwania oraz na kanale Bankier.pl w serwisie YouTube.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Malwina Wrotniak, redaktor naczelna Bankier.pl

Polecane