2007: czas azjatyckich tygrysów - prasa

opublikowano: 02-01-2007, 07:30

W 2007 roku światowa gospodarka będzie się rozwijać w szybkim tempie. W Polsce wzrosną dywidendy, a bezrobocie wciąż będzie spadać - zapowiada "Rzeczpospolita".

W 2007 roku światowa gospodarka będzie się rozwijać w szybkim tempie. W Polsce wzrosną dywidendy, a bezrobocie wciąż będzie spadać - zapowiada "Rzeczpospolita".

Najważniejsze światowe ośrodki badawcze: OECD i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a także ekonomiści największych banków przewidują, że wzrost gospodarczy w tym roku zwolni jedynie nieznacznie i osiągnie przyzwoity wynik 4,6 proc. PKB. Wszystko dzięki ogromnemu skokowi, jaki wykonały państwa azjatyckie - głównie Chiny i Indie.

W Polsce tempo będzie podobne, choć może mu nieco zaszkodzić spowolnienie w największych gospodarkach UE. Oczy wszystkich ekonomistów są dziś skierowane na Chiny i Indie. Wzrost może przekroczyć w tych krajach nawet 10 proc., a OECD przewiduje, że będą one w 2007 r. główną siłą napędową globalnej gospodarki. USA zanotują z kolei mniej imponujący wzrost ze względu na spadek konsumpcji.

"Kończy się jeden z najdłuższych cykli ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych z powodu przegrzania na rynku nieruchomości" - wyjaśnia prof. Jan Winiecki z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Ceny domów za oceanem spadły, a to hamuje zapał do zapożyczania się i wydawania pieniędzy. Nie jest to dobra informacja dla krajów żyjących z eksportu do USA. Ale równocześnie oznacza zwiększony eksport do Chin i Indii. Dlatego OECD przewiduje, że tegoroczny przyrost światowego handlu spadnie mniej niż prognozowano wcześniej i wyniesie 7,7 proc. (w ubiegłym roku 9,5 proc.) - czytamy w "Rzeczpospolitej".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 2007: czas azjatyckich tygrysów - prasa