2011: Wall Street kontra reszta świata

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 02-01-2012, 00:00

GIEŁDA

W trakcie piątkowej sesji na większości parkietów zmiany indeksów miały symboliczny charakter i z nielicznymi wyjątkami nie przekraczały kilku dziesiątych procent. Dynamiką wyróżniał się wskaźnik w Rydze, zwyżkujący przed południem o 1,8 proc. Należał on w 2011 r. do jednych z najlepszych na naszym kontynencie, tracąc jedynie 5,5 proc. Na drugim biegunie znalazł się węgierski BUX, który spadał w piątek o ponad 2 proc. i zamykał rok zniżką o 20 proc. Podobny wynik uzyskały pozostałe indeksy naszego regionu, z Warszawą włącznie. Jedynie w Sofii strata było o połowę mniejsza.

Warszawska giełda w piątek znalazła się w gronie spadkowiczów. Indeksy zaczęły dzień w okolicach czwartkowego zamknięcia. Już w pierwszej godzinie handlu znalazły się jednak nieznacznie pod kreską. Próby powrotu kończyły się niepowodzeniem, ale nie było widać większej chęci

Ostatnia sesja roku nie przyniosła wielu wrażeń, ale tego nikt nie oczekiwał po burzliwych 12 miesiącach. W pierwszej połowie roku bankructwo groziło Ameryce, w drugiej chwiała się Europa. Miało to wpływ na giełdy.

do walki po żadnej ze stron rynkowej gry.WIG20 przez większą część dnia poruszał się w wąskim przedziale 2150-2165 punktów, tracąc 0,3-0,5 proc. Pozostałe wskaźniki zachowywały się jeszcze bardziej niemrawo.

W gronie największych spółek, podobnie jak dzień wcześniej, zmiennością wyróżniały się papiery banków. Akcje BRE Banku, po neutralnym otwarciu, przed południem zniżkowały o 3 proc. Walory Banku Handlowego od rana szły w dół o 3-3,5 proc., a akcje Pekao spadały o ponad 2 proc. Po ponad 1 proc. traciły papiery PGNiG, Lotosu i KGHM. Wśród małych i średnich firm uwagę zwracał prawie 12-procentowy wzrost notowań akcji Cognora oraz 6-procentowe zwyżki CEDC i Calatravy. Ponad 3 proc. zyskiwały walory Budimeksu. Dynamicznych zmian było nieco więcej, ale towarzyszyły im niewielkie obroty. Aktywność inwestorów była znikoma na całym rynku. Obroty na półmetku sesji przekroczyły ledwie 200 mln zł. Po godzinie 16 obroty na rynku wynosiły tylko 320 mln zł, a wartość handlu akcjami spółek z WIG20 220 mln zł.

Wskaźniki na głównych giełdach europejskich zyskiwały rano po 0,3-0,5 proc. i w ciągu dnia wahania nie uległy większym zmianom. Nieźle radził sobie londyński FTSE, który wczesnym popołudniem zyskiwał 0,6 proc. W skali roku stracił nieco ponad 12 proc., wyprzedzając wskaźnik we Frankfurcie, który spadł o 15 proc., i paryski CAC40, zniżkujący o 18 proc.

Sesja na Wall Street zaczęła się od spadku indeksów po około 0,2 proc. W końcówce handlu nastroje w Warszawie nieznacznie się pogorszyły. WIG20 kończył rok 130 punktów powyżej wrześniowego dołka i prawie 800 punktów poniżej szczytu z początku kwietnia. Burzliwy rok na niewielkim plusie kończą indeksy na Wall Street, zostawiając w tyle większość światowych parkietów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 2011: Wall Street kontra reszta świata