2023 r.: co zmieni się w prawie dla firm

opublikowano: 28-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie od stycznia, ale już niedługo pracodawcy będą mierzyli się z nowymi obowiązkami. Natomiast firmy rodzinne mogą planować bezpieczną przyszłość.

Można powiedzieć, że w daninach dla fiskusa zbliżający się rok zacznie się bez większych niespodzianek - a w każdym razie jest tak w podatkach dochodowych, w których zmiany wchodzące w życie z początkiem 2023 r. są w większości znane od ostatnich wakacji i jesieni. Główne sygnalizujemy obok, w naszym corocznym streszczeniu nowych przepisów dla biznesu, nie tylko podatkowych.

Jednocześnie dodajmy, że ustawodawca dał przedsiębiorcom jeszcze rok na oswajanie się z tzw. minimalnym podatkiem CIT (ze stawką 10 proc.), budzącym wiele kontrowersji – chociażby dlatego, że przyjdzie go płacić spółkom odnoszącym określone straty. Zwolnił z niego jego potencjalnych podatników do końca 2023 r.

W czasie odroczono także obowiązek prowadzenia i przesyłania skarbówce w formie elektronicznej różnego rodzaju ksiąg rachunkowych, podatkowych czy ewidencji. Dotyczy to podatników CIT i PIT, przy czym - w zależności m.in. od rodzaju tych dokumentów - termin ich przekazywania w takiej postaci będzie zróżnicowany. Niektóre trzeba będzie w ten sposób sporządzać i wysyłać od 2024 r., kolejne od 2025 r., a ostatnie z listy – od 2026 r.

Przyszły rok okaże się niezwykle ważny dla biznesów rodzinnych. Znamy już pełną wizję – wypracowaną po kilku latach uzgodnień – działania fundacji powoływanych przez ich nestorów. Mają one chronić majątki ich firm przed rozdrobnieniem i służyć przyszłej bezpiecznej sukcesji. Teraz ustawę o fundacji rodzinnej analizuje Senat. Niewykluczone, że przedsiębiorcy będą mogli zacząć z niej korzystać w pierwszej połowie 2023 r.

Wcześniej wiele zmian czeka pracodawców. Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale zaczną obowiązywać szczegółowe uregulowania pracy zdalnej. Sejm ma rozpatrzeć poprawki Senatu do znowelizowanego przez posłów Kodeksu pracy na pierwszym w 2023 r. posiedzeniu, rozpoczynającym się 11 stycznia. Tym samym aktem unormowane zostaną zasady badania trzeźwości pracowników.

Ponadto na ostateczne przyjęcie przez parlament czeka nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zapowiada ona m.in. podniesienie – średnio o ok. 300 zł – dofinansowania dla pracodawcy do wynagrodzenia takiego pracownika.

Jednocześnie rząd już konsultuje projekt ustawy o aktywności zawodowej, który w założeniu ma wprowadzić regulacje odpowiadające nowym wyzwaniom rynku pracy. Ponadto szykuje zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców, zapowiadając uproszczenia tych procedur.

Szczegóły dotyczące nowych przepisów, które zaczną obowiązywać w 2023 r., znajdziesz w artykułach:

Co przyniesie nowy rok w podatkach dochodowych

VAT, akcyza – będą nowe przywileje

Skarbówka skontroluje nowego podatnika

Wierzyciele i konsumenci pod większą ochroną

Nowe obowiązki i uproszczenia dla firm

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane