25 mln zł na przejęcia

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 12-01-2005, 00:00

Dzięki pieniądzom z emisji akcji Graal chce wyprzedzić Wilbo i zostać liderem branży. Jego celem jest ponad 30-proc. udział w rynku.

25 mln zł chce uzyskać z emisji akcji na rynku publicznym wejherowski Graal, producent i dystrybutor konserw. Na akcje spółki można się będzie zapisywać od 26 do 28 stycznia. Debiut na giełdowym parkiecie planowany jest na początek lutego.

Inwestorzy będą mogli kupić 1,670 mln walorów serii E. To oznacza, że cena powinna oscylować w pobliżu 15 zł. Większość akcji (1,2 mln szt.) trafi do instytucji finansowych, reszta — do drobnych graczy.

— Jeszcze nie rozmawialiśmy z inwestorami w sprawie objęcia emisji. Dopiero planujemy spotkania — mówi Bogusław Kowalski, prezes oraz główny akcjonariusz Graala.

Budowa księgi popytu zaplanowana jest na 21-24 stycznia. Do uczestnictwa w niej zachęcić ma obietnica otrzymania dwa razy więcej akcji niż reszta inwestorów.

Pokaźna część pozyskanego kapitału (9,5 mln zł) pójdzie na zakup i dofinansowanie spółki Syrena Royal, zajmującej się przetwórstwem ryb.

— W tym przypadku wszelkie formalności zostały już załatwione. Trzeba tylko zapłacić — tłumaczy Bogusław Kowalski.

Około 3 mln zł Graal wyda na joint venture z hiszpańskim partnerem, z którym chce uruchomić produkcję i sprzedaż konserw z tuńczyka, 7 mln zł zasili kapitał obrotowy, a 5 mln zł pójdzie na akwizycje dywersyfikujące działalność spółki.

— Chcemy zostać zdecydowanym liderem na rynku z ponad 30- -proc. w nim udziałem — zapowiada prezes.

Obecnie Graal kontroluje 22 proc. rynku, tyle co giełdowe Wilbo.

Po trzech kwartałach przychody grupy wyniosły 102,1 mln zł, a zysk netto — 2,1 mln zł. Prezes zapewnia, że również czwarty kwartał był zyskowny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 25 mln zł na przejęcia