3 firmy kupiły 4 działki w podstrefie Białystok SSSE

PAP
opublikowano: 15-12-2010, 15:51

3 firmy kupiły po cenach wywoławczych 4  działki w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przetarg został w środę rozstrzygnięty - poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Sienkiewicz.

Działki kupiły znane w regionie firmy: KAN, Bianor oraz Masterpress. Ta ostatnia już wcześniej, jako pierwszy inwestor kupiła 2 działki w białostockiej podstrefie (ok. 2 ha za 6 mln zł), trwa budowa fabryki.

Firma KAN, która działa w branży nowoczesnych systemów instalacji wodnych i grzewczych, kupiła 2 działki o łącznej powierzchni 2,5 hektara za łączną sumę 3,7 mln zł. Bianor, producent wyrobów z tworzyw sztucznych na potrzeby AGD, za 2,2 ha działki zapłaci 2,9 mln zł. Poligraficzna firma Masterpress z Olsztyna za 2 ha działki zapłaci natomiast 2,4 mln zł.

Miasto chciało sprzedać 5 działek o łącznej powierzchni około 10 hektarów. Na jedną z nich nie znalazł się chętny. Nie sprzedała się działka o powierzchni 2 hektarów, która miała cenę wywoławczą 2,8 mln zł.

Urszula Sienkiewicz powiedziała PAP, że działka, na którą tym razem nie było chętnych, na pewno zostanie wystawiona do zbycia w kolejnym przetargu. Zaznaczyła, że ponieważ kończy się termin obowiązywania wyceny na tę nieruchomość, zostanie wykonany nowy operat. Prezydent miasta zdecyduje także, czy działka będzie wystawiona na sprzedaż, czy też miasto będzie ją chciało oddać w wieczyste użytkowanie. Na razie takich decyzji jeszcze nie ma.

Rzeczniczka powiedziała też, że miasto nie zna jeszcze zamiarów inwestorów, którzy chcą inwestować w strefie. Powiedziała, że na ich przedstawienie "na pewno będzie czas" po podpisaniu umów.

Władze Białegostoku już wcześniej zapowiadały, że w styczniu 2011 będzie ogłoszony kolejny przetarg - tym razem, po raz pierwszy - nie na sprzedaż, ale na wieczyste użytkowanie gruntów w podstrefie. Chodzi o dwie największe działki o powierzchni po około 5,3 hektarów każda.

Podstrefa Białystok działa od dwóch lat. Po nieudanym przetargu w lipcu, ceny w rozstrzygniętym właśnie przetargu były obniżone o połowę.

W białostockiej podstrefie SSSE mogą powstawać obiekty biurowo-administracyjne, magazyny, obiekty produkcyjno-usługowe i produkcyjne w branżach, które nie są uciążliwe dla środowiska.

Podstrefa Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) to blisko 30 ha w dwóch kompleksach, położonych w południowo-wschodniej części miasta (między ulicami Mickiewicza, Borsuczą, Myśliwską a Solnicką). Podstrefa powstała pod koniec 2008 roku. Miasto pozyskało z UE pieniądze na uzbrojenie terenu, łącznie z przygotowaniem dróg dojazdowych.

Po włączeniu podstrefy Białystok, SSSE obejmuje grunty o powierzchni blisko 342,8 ha, położone na terenach miast w województwie podlaskim (Białystok, Grajewo i Suwałki) oraz w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie), a także gmin: Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie) i Małkinia Górna (Mazowieckie). Łącznie na terenie SSSE zainwestowało dotąd ponad 60 firm, które stworzyły ponad 5 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane